reklama

Hamáček řekl, že vyhlášení nouzového stavu umožní vládě pružněji reagovat na situaci kolem koronaviru. Podle Babiše mají ministři právo přijímat zvláštní opatření, vláda se ale rozhodla, že budou své rozhodnutí s kabinetem konzultovat.

Nouzový stav je státní krizové opatření vyhlašované v případě závažných situací, které ve značném rozsahu ohrožují životy, zdraví či majetek anebo vnitřní pořádek a bezpečnost. Vláda o vyhlášení nouzového stavu musí podle ústavního zákona neprodleně informovat Poslaneckou sněmovnu, která může vyhlášení zrušit. Nouzový stav může trvat až 30 dnů, se souhlasem Sněmovny i déle.

Nová opatření:

- Vláda kvůli výskytu koronaviru dnes vyhlásila na 30 dnů nouzový stav na celém území České republiky.

- Kabinet vyhlásil také zákaz vstupu do ČR cizincům z rizikových zemí, českým občanům se zakazuje cestovat do těchto zemí.

- Stát zakázal akce nad 30 účastníků.

- Od pátku 13. března 6:00 zakázal vstup na sportoviště, do wellness zařízení, do knihoven.

- Od pátku budou muset být mezi 20:00 a 06:00 uzavřeny restaurace.

- Vláda nařídila znovuzavedení kontrol na německých a rakouských hranicích. Od páteční půlnoci bude zakázáno přecházet hranice jinde než na 11 hraničních přechodech. Mimořádná opatření na některých přechodech byla zavedena již od 9. března. Při namátkových kontrolách pomáhá hasičům, policistům a celníkům i armáda.

- Zákaz vstupu bude platit od soboty. Podle Babiše se týká občanů Číny, Koreje a Íránu. Z evropských států to jsou Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Švýcarsko, Švédsko, Nizozemsko, Belgie, Británie, Norsko, Dánsko a Francie.

- Vláda vyhlásila zákaz vstupu do ČR cizincům z 15 rizikových zemí. Českým občanům vláda zakázala cestovat do těchto zemí. Češi ze zahraničí se vrátit mohou, při cestě z rizikových oblastí budou muset podstoupit karanténu. Zákaz vstupu bude platit od soboty. Zákaz vstupu se z evropských států týká Itálie, Španělska, Rakouska, Německa, Švýcarska, Švédska, Nizozemska, Belgie, Británie, Norska, Dánska a Francie, z mimoevropských zemí Číny, Koreje a Íránu.

Opatření v letecké dopravě:

- Již koncem ledna ministerstvo zahraničí (MZV) doporučilo občanům ČR necestovat do některých oblastí v Číně, kde se koronavirus objevil. Vláda 3. února schválila zákaz přímých letů mezi Čínou a ČR (s platností od 9. února). S účinností od 5. března pak Česko zastavilo letecké spojení s Jižní Koreou a se severoitalskými regiony (Lombardie, Piemont, Emilia Romagna a Veneto-Benátsko).

Opatření na letištích, nádražích a státních hranicích:

- Informační kampaň a cílený screening cestujících z rizikových oblastí se koncem ledna rozšířil na všechna letiště v Česku. Od 25. února pražské letiště vyhradilo speciální brány pro přílety z Itálie, platí v nich zvýšená hygienická opatření a cílený screening pasažérů.

- Také na nádražích byla zavedena zvýšená hygienická opatření a spuštěna informační kampaň. Ministerstvo dopravy spolu s dopravci zavedlo desinfekci nádraží a mezinárodních spojů.

Vízová politika:

- MZV 30. ledna pozastavilo vydávání víz pro čínské občany a přestalo přijímat v Číně nové žádosti o víza. Česko přestalo vydávat víza i na zastupitelském úřadu v íránském Teheránu, kde je vysoký výskyt koronaviru.

Opatření v souvislosti s Itálií:

- Koncem února MZV doporučilo Čechům, aby se vyhnuli regionům v severní Itálii, kde se objevila nákaza. Zpočátku se nedoporučovaly jen cesty do regionů Lombardie a Veneto (Benátsko). Premiér Andrej Babiš (ANO) 6. března vyzval Čechy, aby nejezdili nikam do Itálie.

- Lidé, kteří se odtud budou vracet, mají zůstat dva týdny v izolaci. Opatření bylo zmírněno pro řidiče kamionů, zdravotní služby a piloty. V sobotu ministerstvo zdravotnictví nařídilo dvoutýdenní karanténu po návratu z Itálie i cizincům, kteří v ČR trvale či přechodně žijí.

- MZV oznámilo, že čeští občané se mohou z Itálie vrátit do Česka, přestože na celém území Itálie platí od 10. března karanténa.

Opatření ministerstva zdravotnictví:

- Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) koncem února požádal Správu státních hmotných rezerv (SSHR), aby nakoupila desetitisíce kusů roušek za desítky milionů korun. Ministerstvo zároveň od 4. března zakázalo vývoz respirátorů třídy FFP3 mimo ČR.

- Resort 5. března rozhodl, že na základě doporučení lékaře a hygienika budou testy na koronavirus pro všechny, nejen pro lidi po návratu z rizikových oblastí. V některých krajích začaly domácí odběry vzorků od pacientů s podezřením na nákazu. Ministr Vojtěch od 6. března zakázal vývoz dezinfekčních přípravků na ruce.

- Stát od 10. března zakázal s určitými výjimkami návštěvy v lůžkových odděleních nemocnic či v domovech seniorů. Také bylo rozhodnuto o nákupu většího objemu testů na koronavirus, které mají odhalit infekci do 29 minut. Ministerstvo rovněž rozšíří síť testujících laboratoří, jedná se stovkou nových.

- Ministerstvo 11. března rozhodlo, že do karantény musí také vojáci po návratu z oblastí s koronavirem (opatření se kromě Itálie, Číny či Íránu týká také Německa, Španělska či Francie).

Opatření v souvislosti s hromadnými akcemi:

- Stát zakázal akce nad 30 účastníků. Doposud platil zákaz akcí nad 100 účastníků. Opatření se vztahuje na kulturní, sportovní, náboženské akce, slavnosti, poutě, přehlídky, trhy a další akce, veřejné i soukromé. Zákaz se nevztahuje na schůze a zasedání ústavních orgánů, orgánů veřejné moci či soudů a na pohřby.

Opatření ve školství:

- Bezpečnostní rada státu od 11. března zrušila na neurčitou dobu výuku na základních, středních, vyšších odborných i vysokých školách. Dnes láda zakázala s účinností od pátku 13. března přítomnost žáků v základních uměleckých školách. Již dříve přerušilo výuku České vysoké učení technické (ČVUT), Vysoká škola ekonomická či Česká zemědělská univerzita. Řada měst rozhodla také o uzavření mateřských škol.