Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci povede Radim Daňhel

Radim Daňhel
Radim Daňhel
Foto: Nejvyšší státní zastupitelství

Vrchním státním zástupcem v Olomouci se stal Radim Daňhel, který dosud působil jako okresní státní zástupce v Kroměříži. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) podepsal jeho jmenování. Daňhela dnes spolu s nejvyšším státním zástupcem Igorem Střížem uvedou v Olomouci do funkce. Blažek to sdělil na svém twitteru.

Daňhel nahradil Ivo Ištvana, který od dubna přešel jako státní zástupce na Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) v Brně.

Ministr spravedlnosti jmenuje vrchní státní zástupce na návrh nejvyššího státního zástupce. Stříž koncem června Blažkovi navrhl právě Daňhela. Blažek už dříve řekl, že ho považuje za dobrého kandidáta, ale před rozhodnutím jej musel seznámit se situací v úřadu a vyžádal si jeho představu o řešení. Analýza zpracovaná ministerstvem spravedlnosti totiž odhalila zásadní nedostatky ve fungování Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Problémy se podle Blažka objevily jak v hospodaření, tak efektivitě olomouckého úřadu.

Analýza popisuje situaci z posledních let, kdy úřad vedl Ištvan. Poukázala mimo jiné na to, že ze 30 státních zástupců na olomouckém VSZ třetina vykonává vedoucí funkce a dalších pět je vykonávat může. Od toho se odvíjejí platy státních zástupců, měsíčně s vyplácenými příplatky průměrně berou víc než 162.000 korun. Vedení v Olomouci se přitom podle Blažka nepokoušelo učinit žádné provozní úspory, i když jsou tamní výdaje na cestovné nebo služby elektronické komunikace vyšší než na VSZ v Praze, které je počtem státních zástupců trojnásobné. U olomouckého VSZ jsou také vyšší než v Praze náhrady škody požadované i vyplacené za nezákonná trestní stíhání.

Od Daňhela kvůli tomu minulý týden žádal návrh reorganizace a personálních změn. "Pokud tu představu řekne takovou, aby byla pro ministerstvo a vládu této země přijatelná, nic nebrání tomu, aby jmenován byl," řekl v pátek ministr.

Ištvan výsledky analýzy zpochybnil. Blažek podle něj jako ministr spravedlnosti v roce 2012 a 2013 neměl k fungování olomouckého VSZ žádné připomínky ani poznámky. "Jeho (Blažkův) postoj se radikálně změnil od roku 2013 po zásahu policie na úřadu vlády. Berte to touto optikou," řekl minulý týden Ištvan.

Po policejním zásahu na úřadu vlády v červnu 2013 padl kabinet Petra Nečase (ODS). Ištvan v době zásahu vedl olomoucké VSZ, jehož ostravská pobočka případ dozorovala.

Ištvan vedl VSZ v Olomouci mezi lety 1997 až 2007 a poté od roku 2011 do letošního dubna. Letos v únoru sám požádal o přeložení na Nejvyšší státní zastupitelství v Brně. Jako důvod odchodu uvedl, že v době přípravy novely zákona o státním zastupitelství je pro veřejnou žalobu důležité, aby v čele VSZ v Olomouci stál nikoli dosluhující vedoucí státní zástupce, ale respektovaná osobnost s plnohodnotným funkčním mandátem.

Témata:  Vrchní státní zastupitelství Radim Daňhel

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:05

Fiala potvrdil, že slovenská sbírka pomůže k nákupu munice pro Ukrajinu

Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Po skončení mimořádného unijního summitu to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy