reklama

Bartoš ocenil straníky a příznivce za práci, kterou odvedli. Připomněl, že členové Pirátů nyní ve vnitrostranickém hlasování rozhodují o schválení koaliční smlouvy se Starosty a nezávislými. "My máme za sebou sedm měsíců příprav, tvrdých vyjednávání a konstruktivní práce, která podle mě má a měla velký smysl. A já zcela odpovědně říkám, a není to tajemství, že za tím koaličním spojením se STAN pro volby stojím," prohlásil Bartoš. "Vidím v tom spojení výrazně větší šanci pro lepší budoucnost Česka," řekl.

"Cítím od lidí obrovskou podporu a důvěru pro pirátskou stranu," řekl také. "Věřím že díky naší píli odvaze, ale i politické vyspělosti a připravenosti budeme po nadcházejících volbách náš program prosazovat ve vládě této země," dodal.

Předseda STAN Vít Rakušan na fóru řekl, že bude rozhodnutí pirátské členské základny respektovat, ať už bude jakékoli. "Jsem přesvědčen, že bych chtěl sedět ve vládě, kde bude premiérem Ivan Bartoš," prohlásil. Také jemu dává spolupráce s Piráty smysl.

Bartoš řekl začátkem loňského prosince, že Piráti by ve sněmovních volbách chtěli v koalici se Starosty nejméně čtvrtinu voličských hlasů a stát se vítězi hlasování. Dnes řekl, že tento cíl není přehnaně ctižádostivý a není to součet preferencí. Cíl Pirátů je podle něj dost zásadní, a to maximalizovat šance na politickou změnu v Česku. Věří, že spoluprací se STAN lze tento cíl naplnit.

Výhrady ke spojení se STAN vznesla eurposlankyně Markéta Gregorová. Míní, že Piráti Starostům v některých bodech ustoupili až příliš. Piráti podle ní měli silnější pozici. Řekla, že nemluví jen za sebe, ale i za další členy strany. Poukázala na to, že spojení přinese navíc jen pět nebo šest poslaneckých mandátů než v případě samostatné kandidatury. Většina hraničních mandátů je podle ní na Pirátech, zatímco Starostové je podle ní mají jisté. "STAN není zárukou tlačení pirátských myšlenek," řekla.

Vadí jí i tzv. výhrada svědomí u hlasování o manželství stejnopohlavních párů. V koaliční smlouvě je, že strany podpoří rovnoprávné sňatky lidí stejného pohlaví. Je u toho ale dodatek, že poslanec může uplatnit zásadní výhradu svědomí, tedy že pro to nemusí hlasovat.

Poslanec Lukáš Čermohorský v reakci na ni poznamenal, že ve Sněmovně často záleží i na jediném hlasu. Předseda Poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek uvedl, že Piráti postupovali tak, aby byl výsledek přijatelný pro oba subjekty. Nátlakem by podle něj bylo možné získat pouze falešný souhlas, kdy druhá strana sice dá najevo, že souhlasí, ale bude se cítit nekomfortně a uvnitř s tím souhlasit nebude.

Předseda senátorského klubu SEN 21 a Pirátů Václav Láska řekl, že je v zájmu země, aby Piráti vyhráli sněmovní volby. "A nechceme dělat nic proti tomu, aby tento zájem byl naplněn. Tedy říkám otevřeně, že nepodpoříme žádný konkurenční subjekt ve sněmovních volbách. A když nás nebudete moc zlobit, tak vám tam naházíme přímo i naše hlasy," dodal Láska.

Piráti dnes také představí veřejnosti své volební lídry do letošních sněmovních voleb a vyhodnotí výsledky v loňských krajských, senátních i evropských volbách. Bartoš poukázal na to, že Piráti jsou nyní zastoupení ve všech patrech politiky, od komunální úrovně přes kraje, Sněmovnu i Senát až po Evropský parlament. Například v kladenském obvodu loni uspěla kandidátka Pirátů Adéla Šípová.