reklama

U starších lidí je podle Prokopa ochota k vakcinaci třetí dávkou až 95 procent. Liší se ale dostupnost očkování. "Výrazně pomaleji dostávají booster starší lidé s nižším vzděláním a ze středně velkých měst," vysvětlil.

Podle analýzy Newton Media vyšlo v tradičních médiích od 20. září do 10. listopadu přes 1500 příspěvků o posilujícím očkování. Na sociálních sítích bylo v té době přes 10.000 příspěvků s celkovým dosahem přes devět milionů zobrazení. V tradičních médiích jsou dominantní články podporující přeočkování, na sociálních sítích naopak.

"Autoři 20 procent příspěvků zmiňují, že jsou očkováni. Celá třetina z nich však zvažuje, že třetí dávku nepodstoupí," uvedla v tiskové zprávě analytička Newton Media Alena Zachová. Příčiny jsou podle ní různé od strachu z nežádoucích účinků nebo špatnými zkušenostmi z okolí po argumenty lékařskými autoritami, které třetí dávku nedoporučují. Případně si lidé chtějí nechat před přeočkováním vyšetřit protilátky

"Je patrné, že řada těch, kteří absolvovali dvě dávky, se v debatách začíná přiklánět ke skupině odmítající očkování, která je v sociálních médiích výrazně hlasitější. Tento trend představuje komunikační výzvu pro politickou i odbornou reprezentaci," dodala Zachová.

Podle psychologa a sociologa agentury STEM Nikoly Hořejše zásadně očkování odmítá 15 procent Čechů, což se už třičtvrtě roku nemění. Jsou to podle něj lidé, kteří institucím a médiím nevěřili už před pandemií. "Odmítání vakcín pro ně je často symbolické, jde o odmítnutí celého přístupu státu ke covidu-19. Těch, kteří věří extrémním dezinformacím o vakcínách, je odhadem do pěti procent," uvedl Hořejš.

Od srpna podle průzkumu P&Q Research kvůli delšímu odstupu od jarní vlny klesala míra prokazatelné imunizace populace, tedy podíl lidí, kteří v posledním půl roce prodělali covid nebo byli očkovaní. Zatímco v srpnu bylo těchto lidí v průzkumu 51 procent, na konci listopadu 43 procent. V prosinci Prokop očekává kvůli vysokým počtům nových případů, ale i podaných dávek očkování opět nárůst.

Podle dalších zjištění P&Q Research v této vlně na rozdíl od minulých lidé příliš neomezili své kontakty a málo využívají i možnost práce z domova. Alespoň částečně tak pracuje asi 16 procent lidí proti až 35 procentům ve vlnách předchozích.