reklama

Zároveň zrušilo dřívější rozhodnutí úřadů ve Středočeském kraji, podle kterých je zelenou kartu třeba ukázat policistům vytištěnou na papíře. O svém rozhodnutí ministerstvo informovalo na webu. O změně postupů jedná s policií.

Ministerstvo v přezkumném řízení rozhodovalo o situaci, kterou středočeský krajský úřad a před ním i místní samospráva posoudily jako přestupek a uložily řidiči pokutu 1500 korun. Řidič neměl zelenou kartu s sebou, našel ji proto v e-mailu zaslaném od pojišťovny, policistka ale kartu zobrazenou v mobilu odmítla uznat.

Ministerstvo poukázalo na to, že zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla požadavky na podobu zelené karty výslovně nestanoví. "Dále vzalo ministerstvo financí v úvahu, že zelená karta v listinné podobě nemá žádné zvláštní ochranné prvky, které by jakkoli zvyšovaly její průkazní funkci. Zelená karta předložená v elektronické podobě na displeji mobilního telefonu má tedy podle rozhodnutí ministerstva financí zcela rovnocennou průkazní funkci jako zelená karta v podobě listinné," uvedl úřad na webu.

Ministerstvo nicméně upozornilo, že nejde o změnu stanoviska, nýbrž o rozhodnutí v individuální věci. "O tom, jak se toto rozhodnutí promítne do metodických postupů, aktivně jednáme s Policií ČR," dodal úřad.

Zelenou kartu v současnosti pojišťovny motoristům často posílají elektronicky, řidiči si ji musejí vytisknout sami. Karta s údaji o autě a zaplaceném povinném ručení tak bývá bílá. Tradiční název jí zůstal z dřívější doby, kdy ji pojišťovny posílali řidičům vytištěnou na zeleném papíře.

Povinné ručení poskytuje 12 pojišťoven. Většina z nich sazby stanovuje podle věku a místa bydliště řidiče, stáří vozidla, objemu a výkonu motoru, počtu ujetých kilometrů a dalších kritérií. Česká kancelář pojistitelů počátkem listopadu uvedla, že průměrné pojistné u povinného ručení stouplo letos o 2,9 procenta, tedy o 91 korun na 3212 korun. Jde o zpomalení dynamiky růstu, v minulých letech činil nárůst 4,5 až 4,7 procenta.