Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zeman a Vystrčil jednali o čínském dopisu Kuberovi. Neshodli se

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Předseda Senátu Miloš Vystrčil se s prezidentem Milošem Zemanem na dnešní schůzce neshodli na důležitosti takzvaného čínského dopisu bývalému předsedovi horní komory Jaroslavu Kuberovi (ODS). Shodu nenalezli ani v tom, proč jej čínská ambasáda poslala na Pražský hrad, a ne přímo do Senátu. Vystrčil to řekl po schůzce na tiskové konferenci v Senátu.

Vystrčil poznamenal, že vyčerpal všechny možnosti, jak zjistit podrobnosti ohledně dopisu. Hrad o obsahu schůzky neinformoval, jeho vyjádření ČTK zjišťuje.

Právě dopis s razítkem čínského velvyslanectví doplněný dvěma přípisy z Hradu byl důvodem dnešní schůzky obou politiků. Ambasáda v něm varovala Vystrčilova předchůdce Kuberu před důsledky chystané cesty na Tchaj-wan. Vystrčil již dříve označil dopis za výhrůžný a žádal po Hradu, aby objasnil okolnosti vzniku dokumentu i lednové předání Kuberovi, který zhruba týden poté náhle zemřel. Dokument z čínské ambasády byl nalezen v Kuberově pozůstalosti.

Jednání Vystrčila s prezidentem trvalo asi hodinu. Šéf Senátu novinářům řekl, že Zeman "do jisté míry" zopakoval to, co od Pražského hradu a prezidentova kancléře Vratislava Mynáře zaznělo na videu zveřejněném v pondělí. Mynář na něm například odmítl, že by dokument byl dopisem pro Kuberu, jde podle něj o politické stanovisko Číny. Zároveň opět popřel, že by si jej Kancelář prezidenta republiky objednala.

Vystrčil řekl, že Zemana upozornil na některé nesrovnalosti a nelogičnosti. Pokud podle něj chtěla ambasáda někoho upozornit, aby někam nejezdil, měla napsat přímo jemu, a ne na Pražský hrad. Podle předsedy Senátu také není jasné, zda skutečně dokument vznikl na velvyslanectví, či zda to je falzifikát. Třetí rozpor vidí v důležitosti, jaká byla dopisu v průběhu času dávána. V jednu dobu podle něj z Pražského hradu znělo, že nejde o nic významného, později Hrad uvedl, že materiál byl nedílnou součástí podkladů pro jednání ústavních činitelů. "Při další diskusi o těchto věcech jsme nikam nepostoupili, takže já mohu pouze konstatovat, že jsme debatu o této první části byli nuceni ukončit s tím, že jsme si každý podrželi svůj názor," řekl Vystrčil k jednání s prezidentem.

V druhé části schůzky mluvili o obsahu dokumentu, který podle Vystrčila vyhrožuje českým firmám a zasahuje do suverenity České republiky a její nezávislosti. Vystrčil novinářům řekl, že minimálně dvakrát Čína prostřednictvím ambasády ve svém agresivním chování vůči Česku a českému Senátu pokračovala. Vadí mu, že si čínská ambasáda na ministerstvu zahraničí stěžovala, že poděkoval Tchaj-wanu za dar roušek a byl při tom vyfotografován s tchajwanskou vlajkou. Nelíbí se mu také, že čínský rada telefonoval řediteli jeho kanceláře, aby ho upozornil, že kdyby chtěl blahopřát tchajwanské prezidentce k jejímu zvolení, poškodilo by to česko-čínské vztahy.

Vystrčil novinářům řekl, že pro něj obsah čínského dokumentu dnešní schůzkou vyřešen není. "Problém je ale v tom, že to nejsem schopen uzavřít, řekněme, ke spokojenosti občanů České republiky, nebo ke spokojenosti těch, co by chtěli znát celou pravdu a všechny podrobnosti, protože nemám žádné nástroje, jak se dalších informací domoci," uvedl.

Témata:  Miloš Vystrčil Miloš Zeman Jaroslav Kubera Čína

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 10:02

Izrael kritizuje zprávu o neutralitě UNRWA

Izrael kritizuje zprávu o neutralitě Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA). Ta přišla v pondělí s informacemi, že Tel Aviv nikdy nevyjádřil obavy ze zaměstnanců UNRWA, jejichž seznam dostává každoročně od roku 2011.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy