reklama

Zeman to uvedl v dopise předsedovi dolní komory Radkovi Vondráčkovi (ANO), který dnes zveřejnil Hrad.

Prezident Miloš Zeman loni dvakrát neúspěšně navrhoval, aby Křeček pokračoval ve funkci zástupce ombudsmanky. Sněmovna to ale neakceptovala.

Zeman se přesto rozhodl poslancům navrhnout Křečka do funkce veřejného ochránce práv. "I při vědomí toho, že v loňském roce nebyl podvakrát zvolen zástupcem veřejného ochránce práv, jsem pevně přesvědčen, že tento kandidát má ty nejlepší předpoklady pro výkon funkce veřejného ochránce práv. S chodem úřadu veřejného ochránce práv a s náplní jeho činnosti je podrobně seznámen, jelikož v letech 2013 až 2019 úspěšně působil jako zástupce veřejné ochránkyně práv," napsal Zeman.

Zájem o ochranu práv jednotlivců projevoval podle něj Stanislav Křeček už v době své původní profese advokáta, kdy založil Sdružení nájemníků ČR, stal se předsedou tohoto občanského sdružení a dosud je jeho čestným předsedou. Prezident soudí, že dlouholeté profesní zaměření Křečka je nejlepším předpokladem pro výkon funkce ombudsmana, kterou je schopen zastávat ve prospěch lidí, kteří ochranu před případným pochybením veřejné správy potřebují. Zároveň by se podle Zemana v případě zvolení vhodně doplňoval s nedávnou zvolenou zástupkyní ombudsmanky Monikou Šimůnkovou.

Zeman původně na ombudsmanku nominoval poslankyni ANO a bývalou ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou. Ta ale nominaci odmítla poté, co vyšlo najevo, že za minulého režimu spolupracovala na odborném článku s někdejším komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem, který se podílel na politických procesech s Miladou Horákovou či Rudolfem Slánským. Zeman poté zvažoval, že místo Válkové nominuje poslankyni ČSSD Kateřinu Valachovou. "Ta však krátce před mým rozhodnutím kandidaturu odmítla," poznamenal dnes prezident.

Nynější veřejné ochránkyni práv Anně Šabatové končí šestileté funkční období letos v únoru. Ombudsmana volí z kandidátů navržených prezidentem a Senátem poslanci. Horní komora navrhla vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandera Schorma a advokáta Jana Matyse. Sněmovna by se k volbě mohla dostat zhruba za měsíc.