reklama

Částku, kterou vláda rozdělí mezi zemědělce, již odsouhlasila rada ekonomických ministrů. Mimořádnou podporu od EU lze ze státního rozpočtu kofinancovat o 200 procent. "Díky těmto penězům pomůžeme zemědělcům, kteří jsou nejvíce zasaženi narušením trhu, a kteří se podílejí na zajištění potravin pro naše obyvatele," uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Zemědělci dostanou dohromady 810 milionů korun ze státního i evropského rozpočtu. Peníze mají směřovat do nejvíce ohrožených odvětví. Firmy se potýkají hlavně s vysokými cenami energií nebo například hnojiv, z nich některá zdražila meziročně více než čtyřnásobně.

Podle dat Českého statistického úřadu v dubnu zrychlil meziroční růst cen zemědělských výrobců 35,3 procenta a byl tak nejvyšší od začátku sledování v roce 1992. V rostlinné výrobě ceny vzrostly o polovinu, v živočišné výrobě o 17,8 procenta. Ceny olejnin stouply meziročně skoro o dvě třetiny, obiloviny podražily o 51,2 procenta, ceny skotu stouply o téměř 26 procent. Brambory zdražily o 15,2 procenta, zelenina o 13,6 procenta. Ceny ovoce byly naopak nižší o 13,8 procenta.

V Česku v letošním prvním čtvrtletí po roce a tři čtvrtě také klesla výroba masa. Snížila se meziročně o 1,5 procenta na 111.669 tun. Nejvýrazněji klesla u hovězího, méně bylo také drůbežího a vepřového. Na dlouhodobém minimu zůstávají ceny jatečných prasat.

Nový dotační program rozdělí 150 milionů na nákup půdy

Nový program Podpora nákupu půdy, v němž bude vyčleněno 150 milionů korun, dnes schválila vláda. Program cílí na malé a střední zemědělce, kteří mohou s jeho pomocí zvýšit podíl půdy, jež vlastní. Po jednání vlády to oznámil ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Program bude realizován prostřednictvím Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF).

"Podpora je nepřímá, má pákový efekty, kdy prostřednictvím PGRLF budou dotovány úroky komerčních úvěrů, za které nakoupí zemědělci nestátní zemědělskou půdu," řekl Nekula. Podpora nákupu půdy je podle něj v souladu s vládní koncepcí. Program bude spuštěn 1. června.

Vláda dnes také schválila podporu 810 milionů korun pro zemědělce, kteří se potýkají se zdražováním energií a surovin. Peníze dostanou chovatelé prasat, drůbeže, výrobci mléka nebo pěstitelé jablek a brambor.

Podle dat Českého statistického úřadu v dubnu zrychlil meziroční růst cen zemědělských výrobců 35,3 procenta a byl tak nejvyšší od začátku sledování v roce 1992. V rostlinné výrobě ceny vzrostly o polovinu, v živočišné výrobě o 17,8 procenta.