Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Život po 25. květnu: Část omezení zůstává, roušky sundáme jen venku

Lidé v rouškách, ilustrační foto
Lidé v rouškách, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo na webu mimořádná opatření podle zákona o veřejném zdraví, která budou život v ČR regulovat od 25. května. Týkají se například provozu škol, restaurací, hotelů, lázní, nemocnic, sociálních služeb, velkých akcí či nošení roušek. Platit budou do odvolání.

Oficiálně tak zakotvují pravidla pro obnovování provozu v době ustupující epidemie covidu-19, která úřad představil minulý pátek. Další uvolnění, například zvýšení počtu účastníků velkých akcí, je naplánováno na 8. června. V červnu by se na základě dohod s dalšími zeměmi měly také otevírat hranice.

"Možné náhlé uvolnění přijatých opatření by mohlo mít nedozírné následky a v krajním případě vést až k úplnému zmaření příznivých výsledků, které byly v boji s onemocněním covid-19 v České republice dosud dosaženy," píše ministerstvo v odůvodnění opatření.

Nošení roušek ministerstvo v dokumentu po 25. květnu lidem nařizuje v budovách mimo jejich domácnost, v MHD a na všech dalších místech, pokud jsou méně než dva metry od lidí, se kterými nebydlí ve společné domácnosti. Výjimky stejně jako dosud mají děti do dvou let, ve školkách, žáci a studenti při výuce, pokud dodržují 1,5metrové rozestupy. Moderátoři, lidé při fotografování nebo natáčení, pracovníci v kancelářích, pokud jsou od sebe dál než dva metry, nebo lidé pracující v horku. Pro natáčení navíc ministerstvo stanoví i další podmínky, například pravidelnou dezinfekci prostor a rukou.

Pro hromadné akce, jako jsou divadelní a filmová představení, náboženské nebo sportovní akce, trhy, poutě nebo oslavy ministerstvo v mimořádném opatření stanoví limit 300 účastníků. S výjimkou sportů musí mít jejich účastníci roušky a dodržovat dvoumetrové rozestupy. Výjimka z rozestupů platí také pro svatební obřad.

Restaurace a další stravovací služby musí mít po 25. květnu podle dokumentu otevřeno jen od 06:00 do 23:00 s výjimkou jídelen pro zaměstnance nebo výdejových okének. Od nich pak lidé musí zakoupené jídlo a pití konzumovat dál než deset metrů. Dál platí, že provozovatelé v restauracích či obchodech musí mezi zákazníky zajistit dvoumetrové rozestupy, poskytnout jim dezinfekci na ruce a pravidelně po nich dezinfikovat kliky, stoly a další místa, kterých se dotýkají. Při vstupu do obchodů dál musí být také jednorázové rukavice nebo aspoň igelitové sáčky.

Další pravidla toto mimořádné opatření stanoví pro zoologické zahrady, hrady, zámky, muzea a galerie, knihovny, holičství nebo kadeřnictví, obchody s oděvy, divadla, kina, nákupní centra, vnitřní sportoviště, koupaliště, bazény, sauny nebo ubytovací zařízení. Lázně musí podle mimořádného opatření zajistit, aby lidé v jídelnách dodržovali dvoumetrové rozestupy a na procedurách jich bylo najednou nejvýše deset.

Nemocnice a zařízení lůžkové sociální péče musí podle dokumentu omezit návštěvy u pacientů na maximálně dvě osoby, musí jim měřit teplotu a vyptat se na výskyt příznaků koronaviru. Doporučené je setkávání venku, pokud je možné. Na vícelůžkových pokojích musí být pacient a jeho návštěva od ostatních pacientů odděleni přepážkou nebo zástěnou. Při přijímání nových klientů do zařízení sociálních služeb ministerstvo dál nařizuje testování na covid-19.

První omezení v souvislosti se šířením epidemie začalo ministerstvo a vláda přijímat na začátku března. Mezi prvními byly zakázány návštěvy v nemocnicích a domovech pro seniory, poté byly uzavřené například školy, obchody či restaurace. Od 12. března do 18. května platil nouzový stav. Část opatření ministerstva na konci dubna zrušil soud, musela být proto přijata znovu podle zákona o veřejném zdraví. Dál platí ještě omezení při výjezdu za hranice a návratu do republiky po pobytu v zahraničí.

Témata:  COVID-19 koronavirus Česká republika

Aktuálně se děje

15. dubna 2024 21:04

Češi pracují na zajištění další munice pro Ukrajinu, přiznal Fiala

Česko má nasmlouváno 180 tisíc kusů dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu a pracuje na zajištění dalších 300 tisíc kusů, prozradil premiér Petr Fiala (ODS) britskému deníku Financial Times. Evropa musí podle Fialy posílit také vlastní obranu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Zbyněk Stanjura /ODS/

Podle Stanjury ODS nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.