reklama

Už v noci vítr přicházející do Česka z Německa místy značně přesáhl sílu orkánu. Na Sněžce dosáhl v nárazech rychlosti až 180 kilometrů za hodinu a na dalších místech na horách se rychlost větru blížila 130 kilometrům za hodinu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). I v nížinách se rychlost větru dostala vysoko, v nárazech činila podle meteorologů asi 100 kilometrů za hodinu.

Na železnici byla ještě před 09:00 přerušena doprava na třech desítkách úseků tratí. Potíže byly hlavně v Čechách, například mezi Klatovy a Plzní, Chebem a Plzní, na tratích kolem Českých Budějovic, ale některé tratě uzavřel vítr i na Moravě. Už po 10:00 se situace zlepšila a podle informací na facebooku Správy železnic byl přerušen provoz jen na 16 úsecích. Před 12:00 zůstával počet výluk podobný. V noci na dnešek byl také kvůli problémům s větrem v Německu zastaven provoz na tratích mezi Českem a Německem.

Hasiči v Česku dnes do 10:00 zasahovali kvůli větru skoro devětkrát častěji než normálně za celý den. Zásahů bylo od půlnoci přes 1400, hlavně kvůli popadaným stromům a větvím. Obvykle bývá takzvaných technických zásahů pouze 162 za celý den, uvedla mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Nicole Studená. Nejvíce zásahů měli podle mluvčí hasiči v Praze, Středočeském, Plzeňském a Jihočeském kraji.

Pád stromu na osobní auto v Libínském sedle na Prachaticku lehce zranil jednoho člověka. Spadlý strom také uzavřel silnici I/24 u Nové Vsi nad Lužnicí zhruba 500 metrů před hraničním přechodem a na I/50 u Uherského Brodu převrátil vítr nákladní auto s vlekem. Spadlý strom zkomplikoval dopravu na D48 u Třanovic na Frýdecko-Místecku. Strom tam spadl na projíždějící nákladní vozidlo. Podle policejní mluvčí Karolíny Bělunkové nikdo nebyl zraněn.

Nepřízeň počasí zastavila po ránu i dvojici pražských přívozů a omezila leteckou dopravu. Letecké společnosti se zřejmě kvůli větru rozhodly pro dnešek zrušit zatím sedm zpátečních letů na Letiště Václava Havla v Praze. Další spoje mohou kvůli nepříznivému počasí nabírat zpoždění. Ruzyňské letiště ale zůstává v provozu bez omezení. Pouze ranní let z katarského Dauhá do Prahy byl na základě rozhodnutí posádky přesměrován do Vídně, sdělila ráno Kateřina Pavlíková z tiskového odboru letiště.

Silný vítr dnes také zastavil kabinovou lanovku na Sněžku. Mimo provoz se ocitly spodní i horní úsek. Provoz lanovky na Sněžku je podle správců lanovky možný do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. Horská služba Krkonoše nedoporučuje kvůli silnému větru hřebenové túry.

Některá města kvůli větru preventivně uzavřela místa, kde jsou vzrostlé stromy. Například v Praze, Brně, Zlíně, Kladně či Prostějově byly uzavřeny městské hřbitovy. Preventivně byly uzavřeny i zoologická a botanická zahrada v pražské Troji nebo Safari Park ve Dvoře Králové.

Zavřené dnes kvůli větru zůstaly i některé školy. Dnešní výuku zrušily třeba ve středních Čechách Gymnázium Jiřího Ortena v Kutné Hoře nebo Střední odborná škola Čelákovice. Liberecký kraj kvůli orkánu už v neděli večer doporučil rodičům nechat raději děti doma.

Objevily se první informace o škodách kvůli větru. V lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) podle předběžných odhadů už orkán Sabine poničil asi milion metrů krychlových dřeva. Finančně podnik škody zatím nevyčíslil, řekla dnes ČTK mluvčí LČR Eva Jouklová. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi. Dosud největší větrnou kalamitu v historii Lesů ČR udělal orkán Kyrill, který v lednu 2007 poničil šest milionů metrů krychlových dřeva. Škody tehdy dosáhly jedné miliardy korun.

Bez proudu jsou desítky tisíc lidí 

Počet odběratelů, kteří jsou kvůli silnému větru v Česku bez elektřiny, odpoledne stoupl. Po 15:00 jich bylo přes 280.000 proti 65.000 po poledni. Vyplývá to z vyjádření distribučních společností. Kalamitní stav vyhlásil ČEZ v Karlovarském, Plzeňském, Středočeském, Libereckém, Královéhradeckém a Ústeckém kraji a E.ON v Jihočeském kraji.

V síti ČEZ bylo po 15:00 podle mluvčí skupiny Soni Holingerové 311 poruch na vedení vysokého napětí, kolem poledne to přitom byla necelá stovka. Na distribučním území firmy je podle ní bez elektřiny aktuálně 260.000 odběratelů, po 14:00 se počet vyšplhal až na 290.000. Dalších téměř 23.000 domácností bez proudu hlásí E.ON.

"Bohužel, druhá vlna vichřice způsobila další desítky poruch, a to i na stejných místech, kde jsme již celé dopoledne pracovali. Začínáme tedy v podstatě odznovu," uvedla odpoledne Holingerová. Nejhorší je podle ní situace na Plzeňsku a ve středních Čechách.

"Vzhledem k tomu, že vítr opět zesílil, vzrostl i počet poruch v síti. Aktuálně jich na vedení vysokého napětí evidujeme téměř 80. Nejvíce zasažené jsou jižní Čechy, ale poruchy začaly přibývat znova i na Vysočině a nově i v Jihomoravském kraji," potvrdila mluvčí E.ON Martina Slavíková.

Nejvíce zasaženo je podle ní v tuto chvíli Českokrumlovsko, kde je bez elektřiny 8200 domácností, a to například v lokalitách Horní Planá, Frymburk nebo Chvalšiny. Bez elektřiny zůstávají také domácnosti na Jindřichohradecku, konkrétně třeba v obcích Kunžak nebo Český Rudolec.

ČEZ původně vyhlásil kalamitní stav v Karlovarském, Plzeňském a Středočeském kraji. Spolu s tím, jak se vichřice přesunula ze západních Čech přes severní Čechy směrem na východ, přibyl odpoledne i Liberecký, Ústecký a Královéhradecký kraj. Holingerová uvedla, že pro hlášení poruch mají lidé využít bezplatnou linku 800 850 860 nebo www.bezstavy.cz.

Tisíce lidí byly po ránu bez proudu také v okrajových částech Prahy, nejhorší situace byla v Kolodějích. Dodávky proudu tam už ale byly plně obnoveny. ČTK to dopoledne řekl mluvčí PRE Petr Holubec. Spadl podle něj jeden z mála sloupů venkovního vedení, který firma má. Odpoledne podle Holubce firma zásadnější poruchy zatím nezaznamenala, většina elektrického vedení je v hlavním městě pod zemí.