reklama

Varování před horkem vydala poprvé za pět let i pětadvacetimilionová Šanghaj. Údaje se shromažďují od roku 1873 a v Šanghaji od té doby zaznamenali jenom 15 dní s teplotami nad 40 stupňů. Zvyšuje se poptávka po zmrzlině a ke zchlazení zvířat se používá led. V šanghajské rezervaci ho použijí denně osm tun na ochlazení lvů, pand a dalších svěřenců.

Vlna veder přišla v Číně o něco dřív než obvykle. Letošní léto je poznamenané střídáním horkého počasí a silného deště. Jih země zasáhla v červnu vlna záplav.

Teď horko v jednom městě v jižní provincii Ťiang-si zvedlo vozovku o 15 centimetrů, oznámila státní televize. V Nankinu, který patří k místům často horkem postiženým, otevřeli podzemní úkryty už v neděli. Bunkry z válečných let jsou vybaveny wi-fi, knihami, vodou a mikrovlnnými troubami.

V Čchung-čchingu, který rovněž patří k městům s horkými léty, se doslova rozpustila střecha tamního muzea a zpod tašek začala vytékat roztavená dehtová izolace. Město vyslalo do ulic auta s rozprašovači vody.

Třetím místem označovaným kvůli horku za pec je Wu-chan. Meteorologové tamní obyvatele upozornili, že je čeká kromě horka i vysoká vzdušná vlhkost a vysoký stupeň ultrafialového záření.