reklama

Jak uvedla agentura Reuters, evakuovat je třeba asi 200.000 obyvatel pobřežních a horských oblastí, kde hrozí záplavy a sesuvy půdy. Evakuaci ale komplikuje pandemie covidu-19, protože v evakuačních střediscích je těžké dodržet bezpečné odstupy mezi lidmi.

"Tohle je pro nás opravdu noční můra," řekl televizní stanici CNN Ben Evardone, guvernér provincie Východní Samar. "Řešíme problém, kam natěsnat lidi, které potřebujeme evakuovat, a zároveň zajistit, že budou dodržovat potřebný odstup," dodal.

Dosud se onemocnění covid-19 na Filipínách potvrdilo u více než 11.600 lidí, z nichž 722 zemřelo.

Filipíny se každoročně potýkají se zhruba 20 tajfuny a bouřemi i častými sopečnými erupcemi a zemětřeseními, a evakuační centra jsou tam často přeplněná.

Podle předpovědí meteorologů má tajfun dále postupovat severozápadním směrem a zasáhnout největší filipínský ostrov Luzon, kde leží hlavní město Manila; tam kvůli koronaviru stále platí karanténní opatření. Snímky, které Filipínci přidávají na sociální sítě, ukazují vyvrácené stromy, stržené elektrické vedení i poškozené domy v místech, která už tajfun zasáhl.

"Je to velmi komplikované," sdělil agentuře AP Benjamin Ver, starosta městečka, které leží v trase tajfunu. Město Jipapad v provincii Východní Samar je velmi náchylné k sesuvům půdy a záplavám. Obklopují jej hory a dvě řeky, které se při bouřích vylévají z koryt.

Jedinými evakuačními centry pro 8000 obyvatel Jipapadu jsou městský úřad a školní tělocvična. Ver, který je jediným lékařem ve městě, uvedl, že se mu podařilo pro obyvatele zajistit roušky. Zdůraznil však, že dodržování rozestupů na městském úřadě, kam mají lidé být evakuováni, bude skoro nemožné.

Jipapad stejně jako celý Východní Samar nemá podle Evardonea žádné potvrzené případy koronaviru, v sousedních provinciích tomu ale tak není. Všechna evakuační centra byla podle něj proměněna v karanténní střediska pro případ nárůstu infekce, nyní ale možná budou opět muset sloužit jako ochrana před přírodními živly.