Revue

Ilustrační fotografie

Může vás zabít vzduchová bublina v žíle nebo tepně?

Revue

Všichni známe scénu, při níž lékař nabere do injekční stříkačky očkovací látku a pak jí trochu odstříkne do vzduchu. Ti znalejší vědí, že je to proto, aby ve stříkačce nezůstala ani kapka vzduchu. Říká se, že totiž, že i malá bublinka v žíle nebo tepně nás může zabít. Je to ale skutečně pravda?

DNA

Už žádné dědičné nemoci? Podařilo se nám odstranit "špatné" geny, hlásí vědci

Revue

Kanton - Poprvé v historii se vědcům podařilo skrze metodu nazvanou chemická chirurgie odstranit z lidského embrya nemoc, která byla dědičná. Tým z Univerzity Suna Yat-Sena úspěšně určil a oddělil gen, který je zodpovědný za některé vážné krevní poruchy. Výzkum je sice teprve v začátcích, ale je to velký krok k objevení metody, která v budoucnu odstraní dědičné nemoci jako cystická fibróza.

vesmir

Zničí hroutící se hvězda WR 104 život na naší planetě?

Revue

Nadešel osudný den. Někteří lidé se odebrali do podzemních úkrytů, ale velká většina zůstala na zemském povrchu. „Šance na přežití jsou tak jako tak mizivé,“ pomysleli si mnozí. Klidnou dopolední oblohu rozzářil očekávaný světle modrý záblesk. Plných deset vteřin se lidstvo mohlo kochat tímto nevšedním přírodním úkazem. Krátce poté pozorovatelé ucítili silnou bolest v očích. Ultrafialové záření jim totiž nenapravitelně poškodilo zrak. Připomíná vám to první řádky nějaké sci-fi knihy? Hvězda WR 104 by podobnou katastrofu mohla skutečně způsobit.

Škodí slazené nápoje zdraví?

Jsou slazené nápoje opravdu tak škodlivé, jak se říká?

Revue

Čas od času navštíví rychlé občerstvení téměř každý z nás. K hamburgeru si koupíme kolu nebo jiný slazený nápoj. Nebo v restauraci pořádný steak zapijeme slaďounkou limonádou. Podle vědců je to ale to nejhorší, co v danou chvíli můžeme udělat.

Vědci

Revue

Jak dlouho budete žít? Věda vám to řekne

Žijme každý den, jako by byl ten poslední, nikdy totiž nevíme, kdy tím posledním bude. Toto rčení sice málokdo opravdu dodržuje, přesto má něco do sebe. Žádný člověk na světě neví, jak dlouho ještě chodit po Zemi a kolik času mu zbývá, lidově řečeno. To by se ale podle vědců mohlo v dohledné době změnit.

Vědci

Dorůstání končetin: Sci-fi, nebo realita?

Revue

Už dlouho lidé a lékaři sní o tom, že bude možné nechat lidem znovu narůst ztracené končetiny či orgány. Jak ale vysvětluje video z YouTube kannálu Science Channel, nejedná se už o žádné sci-fi. Vědci dokonce zaznamenali první úspěch s lidským pacientem.

vesmir

Původcem našeho světa byl Velký třesk, Co ale bylo před ním?

Revue

Teoretické fyzikové a kosmologové se zabývají největšími otázkami, které provází lidstvo už od počátku. Proč jsme tady? Kdo je tady kromě nás? Kdy a jak vznikl vesmír? Zatímco se všeobecně přijímá, že původcem našeho světa byl Velký třesk, tak mnohé trápí i otázka, co zde bylo před ním?

Konopné pole

Chcete se vyhnout drogám? Kuřte marihuanu, tvrdí překvapivě studie

Revue

Často se objevuje názor, že tzv. měkké nebo lehké drogy jsou jen začátkem. Marihuana, lidově tráva, takovou drogou bezesporu je. Argument, že je však jen počátkem, a že lidé kouřící trávu časem přistoupí k tvrdým drogám, se teď snaží vyvrátit jedna vědecká studie, která zkoumá účinky konopí na chronické bolesti.

Zeleninový salát

Revue

Jak se žije bez masa aneb co s vámi udělá měsíc plný veganské stravy?

Být veganem je v dnešní době těžký. Všichni s tím mají problém – až na vás, tvrdí Maggie Kelly, která se rozhodla vynechat na určitou dobu ze své stravy maso. Podle Kelly není největší překážkou v životě vegana nerozmanitá strava nebo vysoké ceny za speciální produkty, nýbrž předsudky lidí, kteří považují veganství za zhoubu.

Lékaři

Převrat v léčbě HIV? Nová protilátka virus téměř zničí

Revue

Vědci vynalezli a zrekonstruovali protilátku, která dokáže zničit až 99 procent virů HIV a dokáže zabránit infekci. Zaútočí hned na tři části virů naráz, čímž ochromí a znemožní HIV bránit se. Látka byla otestována zatím na primátech.

Ilustrační foto

Trápí vás stres? Můžete přijít o paměť

Revue

Mnoho lidí po celém světě trpí téměř denně nepřetržitým stresem. Ten má prokazatelně negativní účinky na zdraví člověka, podle nové studie ale může stát i za výpadky paměti. Tvrdí to američtí vědci z Ohijské univerzity.

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:05

Fiala potvrdil, že slovenská sbírka pomůže k nákupu munice pro Ukrajinu

Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Po skončení mimořádného unijního summitu to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy