Revue

Hurikán

Extrémní počasí: Co se stane, když hodíte na hurikán jadernou bombu?

Revue

Miami - Svět nedávno pobavila zpráva, že vystresovaní obyvatelé Floridy chtěli z nudy střílet osobními zbraněmi po hurikánu Irma. Zdaleka se však nejedná o nejšílenější nápad veřejnosti. Každoročně během bouřkové sezóny nad Atlantikem zasypají lidé Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) dotazy a nápady. A jeden se každoročně opakuje: proč jednoduše nehodit na hurikán atomovou bombu a zastavit přírodní řádění?

Vatikán, ilustrační foto

Jaká tajemství ukrývají legendární knihovny pod Vatikánem?

Revue

Archivy a knihovny ve Vatikánu obsahují ohromné množství knih a rukopisů. Řada z nich pochází z dob raného středověku, což činí tamější sbírku jednou z nejstarších na světě. Pokud jste výzkumník a dokážete patřičně zdůvodnit účel vaší návštěvy, můžete knihovnu navštívit a bádat ve starobylých dokumentech. Výjimku představuje ta část knihovny, jež je oficiálně známá jako Vatikánský tajný archiv.

Ilustrační fotografie

Revue

Nadváha škodí zdraví, tvrdili vědci. Teď je vše jinak?

Dlouhé roky se vědci a lékaři předháněli ve zjišťování, co všechno je ve skutečnosti nezdravé. Od cigaret, alkoholu, kávy až po tučné a masné výrobky, vždy měli víceméně jasno. Za jednoho z největších zabijáků ale považovali nadváhu a z ní vyplývající obezitu, teď se ale ukazuje, že by všechno mohlo být jinak.

Násilí

Nepředstavitelné utrpení: Jak se mučilo ve jménu spravedlnosti a Boha?

Revue

S trestáním zločinců či nepoctivců se dá vypořádat různými způsoby. Můžete zkusit dokázat jejich nevinu a můžete je nechat uprostřed náměstí, kde se na nich vyřádili jejich sousedé. Středověk byl temnou dobou a mnoho trestů a testů, které dříve byly běžné, nám dnes přijde jako zcela nehumánní.

detektor lži

Jak funguje detektor lži? A lze jej oklamat?

Revue

Snad každý ví, co je detektor lži zač. Setkáváme se s ním v televizi v policejních seriálech, v detektivkách a někteří s ním mají i osobní zkušenost. Některá povolání dokonce vyžadují, abyste prošli testem na stroji (třeba když se ucházíte o práci u CIA nebo FBI). Jenže co si vlastně myslet o přístroji, který je znám pod falešným jménem?

Důchodci

Důchodci jsou na tom hůře než mladí. Jejich tělo je úplně jiné, zjistili vědci

Revue

Senioři mají oproti mladším lidem řadu výhod. Jsou zkušenější, umí v životě "chodit", mají za sebou strasti při zakládání rodiny a většinou i více našetřených peněz. Jednu věc ale dokáží jen stěží, a vědci dlouho nevěděli proč. Nyní ale zjistili, proč starší lidé nedokáží zhubnout. Tělo seniorů je totiž jiné než tělo mladších lidí.

Voda, ilustrační fotografie

Revue

Víte, jak se správně sprchovat? Rady a doporučení odborníků

Existují dva typy lidí. Jedni se sprchují večer, poté, co přijdou domů z práce nebo ze školy, najedí se a chystají se do postele. Druzí se ať se děje co se děje osprchují až na druhý den ráno. Voda je zkrátka probere a bez ranní koupele si neumí představit den. I čas sprchování ale dnes podléhá vědeckému výzkumu, a výsledky jsou nesmírně zajímavé.

Ilustrační fotografie

Pozor na domácí práce. Podle vědců vám mohou ublížit

Revue

Problémy se zády se pro mnoho lidí staly každodenní záležitostí. Může za to nedostatek pohybu, ale i špatný postoj při práci a to jak v zaměstnání, tak i během domácích prací. Odborníci proto nabádají veřejnost, aby i při běžných věcech, jako je utírání prachu, dbali na své zdraví.

Ilustrační fotografie

Revue

Chcete změnit svět? Těmito nápady můžete

Lidstvo musí čelit velkému množství problémů – od epidemií po změnu klimatu. Některé jsou náhoda, jiné jsme na sebe přivolali sami. Velké výzvy volají po úžasných nápadech. Je třeba nová technologie, vědecká řešení a chytrá řešení.

Promění se Země k nepoznání?

Šest nejpravděpodobnějších scénářů, které mohou zničit svět

Revue

Už několikrát varoval lidstvo fyzik Stephen Hawking lidstvo, že bude brzy vyhubeno, a to rukou velmi vyspělé umělé inteligence, kterou už lidé nebudou moct ovládat. To ale není jediná potencionální hrozba, která nám hrozí. Server The Telegraph sestavil žebříček šesti nejpravděpodobnějších.

Lékaři

Chcete vědět, kdy zemřete? Roboti to spočítají

Revue

Žijme každý den, jako by byl ten poslední, nikdy totiž nevíme, kdy tím posledním bude. Toto rčení sice málokdo opravdu dodržuje, přesto má něco do sebe. Žádný člověk na světě neví, jak dlouho ještě chodit po Zemi a kolik času mu zbývá, lidově řečeno. To by se ale podle vědců mohlo v dohledné době změnit.

Výbuch atomové bomby

Revue

Jak ničivá je vodíková bomba?

Soul - Poslední bombové testy severní souseda dělají vrásky Jihokorejcům. Statistici teď musejí počítat s možností, že taková puma dopadne i na jejich hlavní město. A odhady? Dva miliony mrtvých.

Lidé, ilustrační fotografie

Lidé si pamatují věci, které se nikdy nestaly, tvrdí vědci

Revue

Od dětského nadšení z vánočního stromečku po vzrušení z letní lásky... Vzpomínky na lepší časy nám pomáhají přenést se přes těžké časy. Jak ale zjistili vědci, je dost možné, že některé z našich oblíbených vzpomínek jsou falešné.

Ilustrační fotografie

Revue

Jak docílit nesmrtelnosti? Vědci jsou jí na stopě

S technologickým pokrokem se čím dál více objevují lidé, kteří věří tomu, že člověk bude moci nabývat jiných forem. Tito lidé se označují jako transhumanisté a věří tomu, že smrt není konečnou fází či k ní v budoucnu vůbec nedojde. Do jaké míry jsou jejich myšlenky proveditelné? O to se zajímal reportér BBC News Benjamin Zand.

Vědci

Lidé se budou rozmnožovat v laboratořích, sex bude minulostí, tvrdí vědci

Revue

Klasická lidská reprodukce tak, jak ji známe dnes, je na ústupu. Do dvaceti let tak může většina dětí pocházet z laboratoře. Rozmnožování pohlavním stykem úplně vymizí a sex bude dokonce stigmatizován, případně k němu poslouží roboti. Ke stvoření nového života budou lékaři potřebovat jen spermie otce a kožní štěp matky. Zní to jako scéna z nereálného sci-fi filmu, podle amerického vědce Henryho Greelyho je ale více než pravděpodobná. A současné trendy v oblasti porodnosti a robotiky jí poměrně dobře nasvědčují.

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:36

Tusk apeluje: Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu války na Ukrajině

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy