Revue

Letadla, ilustrační foto

Letuška prozradila, jak přežít leteckou havárii

Revue

Cestování letadlem patří mezi nejbezpečnější způsoby dopravy. Podle statistik spadne asi jeden z 1,2 milionu letů. Přesto neuškodí, když se lidé na možnost, že se v tomto jednom letadle ocitnou, připraví – alespoň teoreticky. Podle expertů existují určité věci, které by vám v takovém případě mohly pomoci přežít.

QUEEN: On The Road / News of The World (1977)

VIDEO: Freddie Mercury a Queen? Zapomenutý dokument ze zákulisí (1977)

Revue

Freddie Mercury bezesporu patří mezi nejznámější zpěváky na světě a jeho popularitu několik let po jeho smrti opět oprášil dlouho očekávaný snímek Bohemian Rhapsody. Zpěvák legendární skupiny Queen ale měl i řadu tajemství, o která se s vámi nyní podělíme. Podívejte se na zajímavý dokument z roku 1977.

Turritopsis nutricula

Na světě existuje jediný nesmrtelný tvor. Nemůže nikdy zemřít

Revue

Turritopsis nutricula je nenápadný, pět milimetrů dlouhý dravec. Průsvitná medúza se vyznačuje něčím, co neumí žádný jiný tvor na světě. Nikdy totiž nezemře. Když přijde její čas, namísto smrti se vrátí "do dětství". A podle vědců to může dělat donekonečna.

Jurij Gagarin (vlevo) pozoruje vojenskou přehlídku v Egyptě v roce 1962.

Gagarin byl skromný chlapík. Sláva vše změnila, konspirátoři mají dodnes žně

Revue

Sovětský letec Jurij Gagrin, od jehož narození uplyne 9. března 85 let, získal věčnou slávu v dubnu 1961, když se jako první člověk vypravil do vesmíru. Následujících sedm let strávil hlavně jako svého druhu maskot, mladý usměvavý kosmonaut navštívil mnoho zemí světa, kde propagoval sovětské úspěchy. Marné byly jeho sny o další cestě do kosmu, nakonec se ale mohl vrátit k létání, které se ovšem Gagarinovi stalo osudným. Zemřel v březnu 1968 v pouhých 34 letech při leteckém neštěstí.

Zuckerberg, Mark (majitel sítě Facebook)

Facebook, jak ho známe, brzy skončí. Mark Zuckerberg připravuje revoluční změny

Revue

Sociální síť Facebook by se měla už brzy radikálně změnit. Její zakladatel Mark Zuckerberg chce současné „náměstí“ změnit spíše v „obývací pokoj“. Jinými slovy by měly hlavní roli hrát ochrana soukromí a soukromá komunikace, naopak význam veřejných příspěvků klesne. To ale není jediná změna, která nás čeká.

Jak často měnit podprsenku?

Revue

Tajemství spodního prádla: Jak často měnit a prát podprsenku?

Bráti si čisté spodní prádlo každý den j pro nás dnes již automatické. Přesto existuje jeden kousek, který zřejmě denně neměníme. Tedy abychom byli přesní - dámy jej nemění. Asi jste se dovtípili, že jde o podprsenku. Jak často je vlastně třeba ji prát?

Alexandr VI.

Vraždy pod taktovkou papeže. V historii stačila k ovládnutí státu lahvička s jedem

Revue

Arzenik. Pro mnohé synonymum pro slovo jed, společně s kyanidem nebo ricinem. V historii se objevilo mnoho případů, kdy byl využit k odstranění nepohodlných jedinců. Arzenik našel v průběhu dějin široké využití – trávil s ním už císař Nero a skokem do modernější doby jsme ho mohli najít jako součást bojového plynu pod jménem Lewisit. Nejvíce však bývá spojován se jménem papeže Alexandra VI., narozeného jako Rodrigo Borgia. I díky němu se arzenik někdy nazývá jed Borgiů.

Lidé, ilustrační fotografie

Alzheimer a zapomínání jsou dvě rozdílné věci. Podstatně se od sebe liší

Revue

Jakmile nám začne selhávat paměť, vyvstává před námi přízrak Alzheimerovy choroby. Naštěstí jde ale nejčastěji o planý poplach. S přibývajícím věkem je normální, že paměť už je trochu méně výkonná. "Stárnutí schopnost pamatovat si nemění, nebo jen velmi málo," říká profesor Bruno Dubois z kliniky Pitié-Salpêtriere v Paříži.

Lékaři

Revue

Lékaři odhalují tajemství rakoviny. Zabránit jí lze lehce

Ještě donedávna vědci a lékaři věřili tomu, že vznik rakoviny je podmíněn geneticky. Nová zjištění vědců z Cancer Research UK podle odborného časopisu Nature ale ukazují, ve skutečnosti můžeme tuto nemoc ovlivnit více, než se myslelo.

Ilustrační foto

Šance na nákazu virem HIV je naprosto minimální. S chřipkou je to horší

Revue

Moderní lékařství se snaží co nejvíce zaměřit na léčbu chorob, které ohrožují lidské zdraví nebo které zatím neumíme léčit. Nezapomínají ale ani na prevenci a včasné varování obyvatel před řadou chorob, jako je například chřipka, jejíž epidemie aktuálně probíhá. Jak velká je ale šance, že se při kontaktu s nemocným nakazíte? A jak velká šance na nákazu je například u viru HIV? I na to lékaři našli odpověď.

děti

Téma, o kterém se nemluví: Je dieta u dětí správná?

Revue

Bezlepková dieta je pro některé lidi kvůli celiakii nutností, zároveň se z ní ale stala populární dobrovolná dieta. Server TIME ale nyní s odkazem na komentář, který vyšel v lékařském časopise Journal of Pediatrics, varuje, že tato dieta není vhodná pro děti.

Lékaři

Revue

Jak bolí rakovina? Podle lékařů každého úplně jinak

Nemocných lidí trpících rakovinou v České republice každý rok přibývá, úmrtnost se ale snižuje. Přesto je rakovina dál jedním z největších strašáků. Pacienti s rakovinou často trpí obrovskými bolestmi, které se mohou velmi lišit případ od případu.

Adolf Hitler

Druhá světová mohla začít v Československu? Nacistický plán počítal s masivním útokem

Revue

Německá vojenská operace proti Československu začala být připravována už v roce 1937. Důstojníci Třetí říše se při plánování vpádu spoléhali především na síly XVIII. armádní sboru, jehož velitelství se nacházelo v Salzburku. Tento armádní sbor tvořilo pět armád rozdělených do 39 divizí, z nichž tři byly obrněné a tři motostřelecké. Proč nakonec plán „Grün“ nevyšel?

Aktuálně se děje

19. dubna 2024 13:13

Zimní počasí v Česku: Od dopoledne sněží, ústav aktualizoval výstrahy

Do českých hor i nížin se vrátila zima, ve vyšších polohách už od dopoledne sněží. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pátek upřesnil výstrahu před novou sněhovou pokrývkou a mrazem ve vegetačním období. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy