Počasí po Velikonocích? Trend má pokračovat, míní meteorologové - anotační obrázek
Počasí po Velikonocích? Trend má pokračovat, míní…

Dvě nové studie provedené na hlodavcích však nabízejí záblesk naděje. Zdá se, že aerobní cvičení může část následků silné konzumace alkoholu na mozek zmírnit, napsal list The New York Times.

Obě studie vědci představili na každoročním setkání Neurologické společnosti v San Diegu. První studii uskutečnili fyziologové Louisvillské univerzity na samečcích dospělých myší. Každý den po dobu 12 týdnů, což je ekvivalent několika lidských let, dostávala jedna skupina myší injekce alkoholu a druhá fyziologického roztoku. Polovina zvířat z každé skupiny pak procházela každodenním cvičením, které bylo v podobě krátkého, ale intenzivního běhu.

Druhá studie se soustředila na nárazové pití. Vědci z Houstonské univerzity zavedli sondu do žaludku krysích samiček, jimiž jim podávali každý pondělní večer stejnou dávku alkoholu, anebo nealkoholické tekutiny. Polovina krys z obou skupin byla po zbytek týdne ponechána v klidu, zatímco druhá polovina z každé skupiny třikrát denně běhala v kolečku až dvě hodiny.

V obou studiích vykazovaly mozky hlodavců, kteří po konzumaci alkoholu cvičili, podstatné rozdíly v porovnání s jejich kolegy pecivály. Neaktivní myši měli oslabené mitochondrie, běžci silné.

Odpočívající krysy, které dostávaly alkohol, měly o téměř 20 procent méně neuronů v hipokampu než kontrolní skupina. Krysy, které vědci přiměli k pohybu, měly stejný počet neuronů jako kontrolní skupina, přestože dostávaly alkohol.

Zdá se tedy, že běhání stabilizovalo celkový počet mozkových buněk u nárazově pijících krys a cvičení dokázalo u myší vylepšit kondici mitochondrií v mozku.

Vědci nicméně varují, že jejich studie nelze vykládat tak, že cvičení je propustkou k nezřízenému holdování alkoholu. Konzumace alkoholu má nežádoucí účinky i na další části těla krom mozku, a ty cvičení vyrovnávat nemusí.

Výzkum také nezjišťoval, kolik nebo které druhy cvičení poskytují nejlepší ochranu, anebo vůbec to, zda se stejné výsledky jako u studie na zvířatech dají předpokládat u lidí.

Ale i tak. Pokud to s konzumací alkoholu během letošních svátků - a nejen během nich - poněkud přeženete, pak jít si zaběhat vám pravděpodobně spíš prospěje než uškodí.