Revue

Léky, ilustrační foto

Užíváme antibiotika špatně? Vědci varují, že si můžeme pořádně ublížit

Revue

Už dlouho se mluví o tom, že svět čelí globální zdravotní hrozbě kvůli antimikrobiální rezistenci. Nadměrné užívání antibiotik je považováno za závažné nebezpečí, které zvyšuje šanci, že si bakterie vyvinou schopnost překonat i naše nejlepší léky. Podle vědců lidé v tomto směru dělají jednu zásadní chybu.

Podzimní mlhy

Trápí vás podzimní deprese? Splín mohou zahnat správně zvolené potraviny

Revue

Málo energie, ospalost, trudnomyslnost a snížení výkonnosti jsou jen některé příznaky změny ročního období. Abychom znovu získali vitalitu a pohodu, poslouží nám dobře výběr pokrmů. Celá řada potravin totiž stimuluje produkci látek, které pomáhají zachovat si dobrou náladu, píše italský deník La Repubblica.

Římská legie

Romantický život v antickém Římě? Zapomeňte! Záchody byly nechutné a hitem byl kozí trus

Revue

Skutečný život v Římě byl méně okouzlující, než jak nám ho předkládají filmy a seriály. V době před moderní medicínou byl průměrný den mnohem víc nechutný, než jste si dovedli představit. Přesto už tehdejší Římané znali věc, kterou dnes považujeme za samozřejmost. Kanalizaci. Předpokládalo by se, že se tak důmyslná věc bude stále více rozvíjet a další civilizace na ni naváží, to se ale nestalo a ze života lidí na stovky let vymizela. Proč?

hubnutí

Revue

Diety jsou k ničemu? Hmotnost těla má zafixovanou mozek, upozorňují vědci

Mnohokrát bylo prokázáno, že odtučňovací diety jen zřídka dlouhodobě zabírají a že jejich vedlejší účinky jsou na pováženou. Člověk sám nerozhoduje o tom, kolik bude vážit, diety jsou odsouzeny k neúspěchu a ke zlepšení zdravotního stavu je třeba denně vyvíjet fyzickou aktivitu, píše francouzský deník Le Figaro.

Země

Hrozba pro všechny obyvatele planety? V sázce je osud lidstva

Revue

EU, včetně Británie, by měla vystoupit na záchranu planety před novým brazilským prezidentem, apeluje editorial serveru The Guardian. Prestižní deník v něm připomíná, že politika Jaira Bolsonara urychlí, nikoliv utlumí klimatickou změnu.

Vosa, ilustrační fotografie

Jak se bránit útoku včely a vosy? Zaručeně pomáhá pouze jediný způsob

Revue

Včely a vosy mohou být pro člověka nejen nepříjemné, ale i nebezpečné. A teď nemáme na mysli pouze lidi alergické na jejich žihadlo. Tento hmyz dokáže napáchat pořádnou paseku, pokud vám sedne například na sklenici s pitím a vy ji vypijete. Jak se včelám a vosám ubránit? Poměrně lehce

Ilustrační fotografie

Revue

Nemoc, která plete psychiatrům hlavu. Co obnáší sexuální anorexie?

Zájem o sex je přirozený, nicméně jsou lidé, kteří o něj mají jen malý zájem, nebo je jim zcela lhostejný. Věnoval se tomu nedávno i španělský list El País, neboť Španělsko právě diskutuje o takzvané sexuální anorexii, o formě úplného či téměř úplného odmítání sexu, za níž mohou stát velmi rozmanité důvody, píše italský deník Corriere della Sera.

Obezita souvisí s depresí, stejně jako hubenost se štěstím?

Anorexie či psychogenní přejídání. Pro tisíce Čechů je jídlo zlem, problém mají i muži

Revue

Za posledních pět let se v Česku léčilo v psychiatrických nemocnicích s poruchami příjmu potravy přes 2000 osob. Nejčastěji šlo o mladé ženy, téměř polovina z celkového počtu nemocných byly dívky do 19 let. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Každý rok se další tisíce léčily také v ambulancích, loni to bylo přes 3700 osob. Mezi poruchy příjmu potravy patří odmítání jídla čili mentální anorexie, přejídání neboli bulimie a další onemocnění. Jejich počty v posledních letech rostou.

Ilustrační foto

Babské povídačky? Vědci zjistili, jak úplněk působí na lidské tělo

Revue

Patříte mezi ty, kterým se hůře usíná ve chvíli, kdy je Měsíc v úplňku? Této záhadě se vědci věnují poměrně dlouhou dobu a snaží se rozluštit, jaký má vliv na naši psychiku. Uspokojivou odpověď ale dodnes nikdo nepřinesl, a možná si na ni ještě počkáme. Nikdo zatím totiž neví, co přesně se při vlivu úplňku děje.

Ilustrační foto

Chřipka versus očkování: Co přináší větší rizika?

Revue

Babí léto pomalu a jistě končí a nastupuje typické sychravé podzimní počasí a s ním spojená chřipková epidemie. Pro většinu z nás je chřipka banálním onemocněním, byť dokáže svým průběhem leckomu nadělat šrámy na duši. Jsou ale i případy úmrtí na ní, pokud má pacient špatný imunitní systém, případně je v pokročilejším věku. Tak jako tak nám každý rok vyvstává otázka, zda je dobré se proti ní očkovat. Odpověď na ní se pokusil poskytnout Státní zdravotní ústav.

Zebry

Revue

Tajemství zeber rozluštěno: Jsou černé s bílými pruhy nebo bílé s černými?

Mají zebry černé, nebo bílé pruhy? Najít odpověď na tuto otázku je asi stejně těžké jako přemýšlet, zda bylo první vejce, nebo slepice. Každopádně mezi lidmi panuje přesvědčení, že jsou zebry bílé s černými pruhy, což ale nemusí být tak úplně pravda. Vyvrátit toto klišé se pokusil server Bookallsafaris.com, který se opíral o vědecká fakta.

zbraně

Nejnebezpečnější hra světa je jen pro odvážné: Jak vznikla ruská ruleta?

Revue

Dva muži sedící na proti sobě hledí jeden druhému do očí. Před nimi leží nabitý revolver s jedním nábojem v komoře. Jeden z mužů zvedne zbraň, přiloží si ji ke spánku a stiskne spoušť. Kohoutek cvakne na prázdno. To stejné udělá po chvíli druhý z mužů, z revolveru se ale ozve rána, z hlavně vyletí výstřel a muž se kácí k zemi. V ruské ruletě prohrál cenu nejvyšší, svůj život. Stejně jako statisíce lidí před ním.

Loď Mary Celeste: Kam se poděla její posádka?

Revue

Největší námořní záhada v historii: Co se stalo s posádkou lodi Mary Celeste?

Když posádka lodi Dei Gratia objevila 5. prosince 1872 opuštěné plavidlo Mary Celeste, nejspíš tehdy netušili, že ani v následujících stoletích nebude záhada vyřešena. Loď Mary Celeste sice byla velmi poničená, přesto však stále plavby schopná. Největší mystérium však spatřili námořníci až v kajutách, posádka i cestující zmizeli beze stopy, přestože jejich osobní věci napovídaly, že tam ještě před chvíli byli.

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:13

Pavel nadále plánuje pořádat jednání ohledně důchodové reformy

Prezident Petr Pavel nadále plánuje pořádat jednání ohledně důchodové reformy a nevylučuje možnost svolání kulatého stolu s představiteli tripartity a odborníky. Tuto možnost zmínil na tiskové konferenci a navrhuje termín na přelomu května a června. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy