Revue

Český hrad, který skoro nikdo nezná? Na tomto místě se psala historie

Aktualizovali jsme 7.3.2018, 22:23, 06.03. 12:31

Oblast Posázaví oplývá pomníky na dávné středověké časy, ať se jednalo o časy dobré či zlé. Mezi ty špatné časy je možné zařadit dobu na přelomu 14. a 15. století, dobu zemských válek a sporů, intrik a loupeží, únosů a zrad. Ve víru této doby se nesla osobnost známého loupeživého rytíře Jana Zoula…

Jsou antidepresiva zbytečná? Lékaři odhalili, zda jsou nejběžnější léky na světě vůbec k něčemu dobré

07.03. 16:50

V uplynulých desetiletích se ve společnosti vedla řada diskuzí o antidepresivech. Někteří pochybovali o jejich účinnosti, jiní se báli jejich nadužívání a množné závislosti. Nová velká studie zveřejněná v magazínu The Lancet usiluje o to, aby tyto debaty zůstaly v klidu a nehnaly se až do extrémů.

Jak se muslimové dostali do Evropy? Za vším stojí Tarikova skála

Aktualizovali jsme 7.3.2018, 13:05, 07.03. 08:10

Umajjovský kalífát, arabský stát, který vznikl po vystoupení proroka Mohameda podnikal rychlou a rozsáhlou expanzi, které se v historii může rovnat snad jen expanze mongolská. Do roku 681 si Arabové podmanili celou severní Afriku, Arabský poloostrov a blízký východ, jejich expanze na západ tak…

reklama

Povzbudit touhu snadno a rychle? Zkuste potraviny, které vás nažhaví

07.03. 10:53

Toužíte po lepším milostném životě? Vaši náladu může povzbudit i jídlo. Samozřejmě nemluvíme o nějaké vydatné hostině, ale spíše o lehké romantické večeři – klidně i v domácím prostředí. Ta by měla v ideálním případě obsahovat konkrétní potraviny.

Byl Jan Žižka jen obyčejný lapka? Hrdina českých dějin se nechal najímat jako žoldák

Aktualizovali jsme 7.3.2018, 09:29, 07.03. 08:06

Jan Žižka z Trocnova byl postrachem svým současníků, o jehož krutosti putovaly pověsti po celé Evropě. Následně se stal hrdinou českého nacionalismu i vzorem komunistického výkladu dějin. Samotného chudého šlechtice, který se nechával najímat jako žoldák by asi nikdy nenapadlo, že se stane jednou z…

Lidstvo se blíží ke zlomovému bodu, o kterém se nemluví. Kdy už se nebudeme schopni ubránit?

Aktualizovali jsme 6.3.2018, 22:05, 05.03. 12:41

Mezi světovými velmocemi probíhá souboj především v oblasti vývoje hypersonických raket. Ty jsou sice nákladné na výrobu i provoz, ale na rozdíl od ostatních zbraní se proti nim nedokáže žádná země ubránit. Analýza společnosti Stratfor se proto zamýšlí nad tím, jak bude vypadat další závod ve…

Jak jsme na tom s mytím rukou? Vědci se při pohledu na lidskou hygienu zhrozili

06.03. 16:31

Desítka studentů zhruba měsíc co nejnápadněji sledovala chování lidí na veřejných toaletách a umývárnách v Heidelbergu a okolí. Výsledek je jasný. Ženy si myjí ruce důkladněji než muži.

Zázračný stafylokok? Známá bakterie nás chrání, doteď o tom neměl nikdo tušení

Aktualizovali jsme 6.3.2018, 12:33, 06.03. 08:12

Když se řekne bakterie, většina z nás si představí maličké škodlivé potvůrky, které mohou ohrožovat naše zdraví. Ne všechny jsou ale nebezpečné, některé mohou být dokonce velmi prospěšné. Vědci například zjistili, že lidské kožní bakterie mají schopnost bojovat proti rakovině. Mikrobi vytvářejí…

Skutečné peklo nacismu? Tohle je jediný koncentrační tábor, v němž se zabíjelo auty

06.03. 11:50

Prvním nacistickým vyhlazovacím táborem, kde se začalo vraždit prostřednictvím plynových komor, v nichž se nejdříve používal kysličník uhelnatý z výfukových plynů, se stalo Chelmno nad Nerem. Zřízen byl 8. prosince 1941.

Už žádné maso ze živých zvířat? Již brzy budeme jíst steaky vyrobené v laboratoři

Aktualizovali jsme 6.3.2018, 10:56, 06.03. 08:14

Mít na talíři pořádný flák masa či hamburger a nezabít kvůli němu žádné zvíře? I když to zní jako sci-fi, experti ujišťují, že za pár let to bude běžná věc. Maso vypěstované v laboratoři by mohlo být v nabídkách restaurací už do konce roku 2018, tvrdí jeden výrobce. 

Vědci zjistili, co s námi dělají hádky. A zhrozili se

Aktualizovali jsme 5.3.2018, 22:41, 05.03. 21:24

Neustálé hádky s partnery, přáteli či příbuznými zvyšují riziko úmrtí ve středním věku. Nejohroženější přitom jsou muži a ti, kdo nejsou v práci, informovali dánští vědci v nové studii zveřejněné v časopise Journal of Epidemiology and Community Health.

Už žádné milostné řádění? Takhle bude vypadat rozmnožování v budoucnosti

Aktualizovali jsme 5.3.2018, 14:07, 05.03. 09:13

Klasická lidská reprodukce tak, jak ji známe dnes, je na ústupu. Do dvaceti let tak může většina dětí pocházet z laboratoře. Rozmnožování pohlavním stykem úplně vymizí a sex bude dokonce stigmatizován, případně k němu poslouží roboti. Ke stvoření nového života budou lékaři potřebovat jen spermie…

Říkáte si, že za nic nestojíte a že nic nedokážete? Neodsuzujte se, škodí to vaší sebedůvěře

05.03. 10:01

Paříž - Vlastnost soudit věci a kvalifikovat je se objevuje již v dětství. Jestliže tuto schopnost soudit dobře ovládáme, umožňuje nám to rozvíjet vztahy s okolím. Sebedůvěra ale klesá, když se tato schopnost rozlišovat obrací proti vlastní osobě.

Nebezpeční domácí mazlíčci? Tyhle vážné nemoci můžete chytit téměř okamžitě

05.03. 08:13

Pokud máte jednoho nebo více domácích mazlíčků, dejte si pozor. Jen psi mohou přenášet okolo 150 nemocí, velká část na nich ani nemusí být poznat. Nakazit se ale můžete i od koček, papoušků či hadů.

Kdo měl prsty v invazi do Československa? Za Brežněva se svět třásl strachy

05.03. 08:10

Jméno bývalého sovětského vůdce Leonida Brežněva, který se narodil 19. prosince 1906, je nejvíce spojováno s obdobím stagnace SSSR. Za jeho vlády ale zároveň došlo k nárůstu síly na mezinárodní scéně a k aktivaci Brežněvovské doktríny omezené svrchovanosti socialistických zemí.

Chodíte se pobavit na porno weby? Pozor na digitální pohlavní nemoc

05.03. 07:58

Praha - Češi v průměru navštěvují stránky s pornem na svých počítačích nebo tabletech čtyřikrát týdně. Průzkum Kaspersky Lab navíc ukázal, že se každému druhému Čechovi, který si prohlížel stránky pro dospělé, do počítače stáhl škodlivý program. V Německu se s tím setkalo 66 procent návštěvníků…

Nemějte radost a nebuďte nikdy šťastní, tvrdí vědci. Mají k tomu dobrý důvod

Aktualizovali jsme 4.3.2018, 22:15, 03.03. 08:30

Štěstí je z vědeckého pohledu velmi ošemetná věc. Každému člověku se totiž občas stane, že narazí na někoho, kdo je až otravně šťastnější než on sám. Takovým lidem ale podle nových vědeckých výzkumů hrozí více než ostatním nebezpečí, že je někdo napálí.

Konečně jste se zbavili chřipky? Pozor na návrat nemoci, běžný úklid váš domov bacilů nezbaví

Aktualizovali jsme 4.3.2018, 17:30, 04.03. 09:11

Českou republiku naplno zasáhla chřipková epidemie, která si už vyžádala několik desítek obětí. Hlavní hygienička vyhlásila chřipkovou epidemii na začátku února. Podle aktuálních údajů lékaři hlásí asi 2 tisíce akutních infekcí dýchacích cest na 100.000 obyvatel. Pokud bacil řádí i u vás doma,…

Telekinetické schopností a ovládání mysli. Prováděli Američané tajné experimenty na lidech?

04.03. 09:45

Spojené státy americké se prý během Studené války zaměřily na experimentování s cestováním v čase nebo pokusech na lidech, s cílem upravit jejich mysl a Sovětský svaz porazit v psychologické válce.

Palmistrie aneb věštění z dlaně: Opravdu mohou čáry na rukou odhalit vaši budoucnost?

04.03. 08:40

Věštění z ruky je stařičká disciplína, která staví na myšlence, že rozmístění rýh a čar na ruce souvisí s osobností a osudem člověka. Věštci údajně dokáží z ruky vyčíst leccos. Existují však i zjednodušené návody, jak si novým způsobem svou dlaň prohlédnout i doma. Co ukázala Vám?

Už žádný milostný život? Událost, která může potkat každého, vás úplně vyřadí ze hry

04.03. 07:35

Milování k lidem patří a i po tak závažném zdravotním problému jako je srdeční záchvat či mrtvice patří často mezi jednu z prvních otázek pacientů, zda a kdy se k němu budou moci vrátit. Vše záleží na konkrétním případu a je velmi důležité se poradit se svým doktorem.

I běžně konzumované potraviny vás mohou otravit. Víte, které nesmíte jíst syrové?

Aktualizovali jsme 3.3.2018, 21:55, 03.03. 14:18

Řím - Italský deník Corriere della Sera upozorňuje na potraviny, které se nesmí jít syrové, protože obsahují toxické látky. Že se vejce jedí tepelně zpracovaná, je všeobecně známo. Méně lidí už ale ví, že rizikové jsou například i syrové brambory či fazole.

Máslo, nebo sádlo? Odborníci konečně prozradili, co je lepší

Aktualizovali jsme 3.3.2018, 21:55, 03.03. 09:15

Máslo, nebo sádlo? Naši předkové o užitku sádla nepochybovali, dnes se ale přikláníme ke "zdravějším" variantám. To ale podle odborníků nutně neznamená, že děláme dobře. Sádlo totiž má pro lidské tělo řadu pozitivních přínosů.

Válka gigantů? Ve třetí světové vůbec nemusí bojovat USA a Rusko

Aktualizovali jsme 3.3.2018, 17:28, 03.03. 07:00

Nové Dillí - Kvůli tolik diskutované plošině Doklam, která se nachází na trojmezí Bhútánu, Indie a Číny, by mohl vzniknout válečný konflikt, do kterého by se mohl zapojit i Západ. O plošinu se totiž dlouhá léta přou Čína s Indií. Plošina je pro Indii strategickým bodem.

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie