Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mluvíte sprostě? Nesnažte se jich zbavit, vulgarity mohou být užitečné

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Od útlého mládí nás učí, abychom neříkali sprostá slova. Výzkum provedený ve Spojených státech ale přesto ukázal, že ošklivá slova tvoří téměř jedno procento každodenního slovníku. Často se stává, že pronášíme nevhodná slova v nevhodné chvíli, ale jsou chvíle, kde takový "úlet" může být užitečný.

Komu se nestalo, že si ukopnul palec o nábytek? Nikoli náhodou bolest poleví, když si zanadáváme. Vědci z Keelské univerzity ve Velké Británii měřili účinky nadávání na toleranci bolesti a zjistili, že většinou dokážeme snášet bolest, když jsme vulgární.

Proč? Každá nadávka totiž posílá zprávu do oblasti amygdaly v mozku: nejsou to samotné nadávky, které mají takovou moc, ale citová a fyzická reakce, která vzniká při jejich vyslovování, co nám dává tu dávku energie, jež nám v takové chvíli prospěje.

Při namáhavém tréninku proklínáte svého instruktora: jestliže tak činíte nahlas, může to příznivě ovlivnit vaši výkonnost, uvádí se ve výzkumu Keelské univerzity. Ten zároveň zjistil, že kdo nadává nahlas, zvyšuje si výkonnost o dvě až čtyři procenta a sílu o osm procent ve srovnání s tím, kdo má ústa zavřená. Vědci soudí, že když trpíme potichu, myslíme jenom na to, jak je trénink těžký a únavný, zatímco nadávání nahlas odvádí pozornost a umožňuje lépe pracovat.

Nadávání může posloužit i jako účinné emotivní uvolnění, zvláště při hněvu a frustraci. Používání slov, která nejsou vhodná a slušná, může mít velmi uvolňující účinek. Sprostá slova člověk obvykle vyslovuje při hněvu a frustraci a zapojuje do toho celé tělo. Když zuříme, aniž bychom nadávali, stres se neuvolňuje. Když naopak nadáváme, zapojujeme celé tělo a emoce: uvolnění je úplné a ulevuje stresu.

Mohli bychom si myslet, že časté užívání sprostých slov může být známkou omezených vyjadřovacích schopností, ale studie zveřejněná na stránkách časopisu Language Sciences ukazuje, že je tomu ve skutečnosti naopak. Vědci analyzovali skupinu 43 mužů a žen, kteří měli během jedné minuty říci co nejvíce sprostých slov. Pak měli jmenovat za stejný časový úsek co nejvíce zvířat. Vědci zjistili, že čím více byl účastník studie schopen říci sprostých slov, tím širší byla jeho slovní zásoba, píše italský deník Corriere della Sera.

Nadávání může působit dojmem, že jsme upřímní. Jestliže jsme v pozitivním - přátelském - prostředí, zdáme se být čestní, autentičtí a asertivní, přestože nadávání je formou hrubého, nekontrolovaného a instinktivního vyjadřování. Nedávná studie ukázala, že vulgárnost je spojena s nefalšovanými pocity a emocemi v sociálních interakcích. A to znamená, že ten, kdo nadává, je zřejmě i upřímnější.

Témata:  lidé vědci

Aktuálně se děje

15. dubna 2024 12:34

USA o útoku na Izrael údajně věděly několik dní dopředu

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena v neděli kategoricky odmítla tvrzení tureckých, jordánských a iráckých představitelů, podle nichž Írán 72 hodin před masivním dronovým a raketovým útokem na Izrael varoval Spojené státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy