Revue

Zbraně

Vědci spočítali, kolik lidí bylo v minulosti zastřeleno. Čísla vyráží dech

Revue

V souvislosti se směrnicí Evropské unie týkající se střelných zbraní se rozpoutala poměrně bouřlivé debata o jejich omezování v ČR. Na jedné straně stojí obhájci střelných zbraní, kteří se zaštiťují ústavním právem a nutností sebeobrany na druhé straně pak lidé, kteří tvrdí, že omezení zbraní povede k omezení nejrůznějších zločinů a zejména úmrtí způsobených střelnou zbraní. Vědci z celého světa posbírali data o násilí spojeném se střelnými zbraněmi a jejich statistika může do těchto debat vnést alespoň trochu světla.

Nemoc, bolest, ilustrační foto

Cotardův syndrom: Nemoc, kvůli které si nedokážete nahmatat puls

Revue

Jsou živí - a přece nejsou. Asi tak by se dali popsat lidé, kteří trpí Cotardovým syndromem neboli syndromem chodící mrtvoly. Syntrom sice sám o sobě není nebezpečný, lidé, kteří si myslí, že jsou mrtví, ale často odmítají přijímat jakoukoliv potravu- a nakonec umírají hladem.

Dívky v depresi, ilustrační fotografie

Nedostatek spánku, práce, výčitky i málo světla. Co vše vás může zlomit?

Revue

Špatné návyky, jako je zkracování doby spánku, přílišná konzumace alkoholu nebo výčitky mohou podlomit naše duševní zdraví a vést ke krizi, depresím a stavům úzkosti. Naštěstí se ale některým těmto nástrahám nebo špatným návykům můžeme vyhnout. Upozornil na to italský deník Corriere della Sera.

Jak vznikl penicilin? Nejde jen o obyčejnou plíseň

Jak vznikl penicilin? Nejde jen o obyčejnou plíseň

Revue

Organizovaný nepořádek a vrozená šetrnost stály mimo jiné před 90 lety, 3. září 1928, u zrodu jednoho ze zásadních léků v historii medicíny - penicilinu. Když se skotský lékař Alexander Fleming vrátil po dovolené do své laboratoře v londýnské nemocnici, rozhodl se při úklidu nevyhodit, nýbrž blíže prozkoumat pár zplesnivělých vzorků. Než však jeho objev došel uplatnění a začal zachraňovat lidské životy, uplynulo dalších 15 let.

Proč a jak si pamatujeme sny?

Revue

Proč a jak si pamatujeme sny? Je to prostší, než si myslíme

Uvažovali jste někdy na tím proč někteří lidé si dokáží sny pamatovat dlouho a stejně dobře jako reálné vzpomínky, zatímco jiní si sny nepamatují vůbec, či dokonce tvrdí, že se jim žádné nezdají? Podle nedávné vstudie jsou tyto rozdíly zakódované pouhými dvěma geny.

Úklid

Správné mytí nádobí je opravdová věda. Znáte přesný postup?

Revue

Mezi nejvíce nenáviděné domácí práce zcela jistě patří umývání nádobí. Komu by se také chtělo trávit čas mezi mastnými pánvemi, zapatlaným sklem a noži od syrového masa. I proto mnozí dávají přednost myčce na nádobí. Ale co když se rozbije? Víte, jak nejlépe nádobí umýt?

Lidé

Proč můžeme koutkem oka vidět věci, které neexistují?

Revue

Lékaři a odborníci považovali periferní vidění za jednu ze schopností našeho oka. Vidět předměty na okraji zorného pole se v minulosti hodilo při obraně proti predátorům, dnes má tato funkce svou nezastupitelnou úlohu například za volantem automobilu. Nyní se ale zdá, že není všechno takové, jak to na první pohled vypadá.

Déšť

Jak je možné, že cítíme vůni deště?

Revue

Když se zeptáte lidí na jejich oblíbenou vůni, řada lidí odpoví – káva. Najdou se i tací, kteří popíší vůni, která se objeví, když první kapky letního deště začnou padat do horké a suché země. Jak je vlastně možné, že cítíme vůni deště?

Lidé

Revue

HTML je pohlavní choroba a MP3 robot? Průzkumy ukázaly, čemu všemu lidé věří

Průzkumy, průzkumy, průzkumy. Každou chvíli někdo zjišťuje názor občanů na to či ono. Před volbami se řeší preference, jindy jsou výzkumníci zvědaví na znalosti respondetů. A výsledky jsou občas skutečně bizarní a úsměvné. Kolik lidí věří, že Slunce obíhá kolem Země? A důvěřuje někdo vůbec průzkumům jako takovým? Přinášíme vám přehled těch nejšílenějších výsledků průzkumů za poslední roky.

vesmir

Můžeme vidět v hloubi vesmíru boží tvář? Vědci si položili zásadní otázku

Revue

Paříž - Můžeme vidět v hloubi vesmíru boží tvář? Někteří vědci již neváhají položit si tuto otázku, přesvědčivé odpovědi ale nenalézají. Voda na Marsu, která by v sobě mohla skrývat život, planety podobající se Zemi, teorie vysvětlující jakési regulační zařízení vesmíru... Věda neustále posunuje naše znalosti až k nejzazší hranici, až k poslední otázce: je toto všechno dílem jakéhosi velkého architekta?

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 14:48

Sloužil 40 dní po smrti Navalného mši, Putinův spojenec kněze suspenodval

Ruská pravoslavná církev suspendovala kněze, který vedl smuteční mši za zesnulého kritika Kremlu Alexeje Navalného, ​​uvádí se v dekretu zveřejněném v úterý.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy