reklama

Planety se dvěma Slunci nemusí být pouštní a horké jako bylo rodiště legendárního Darth Vadera. Právě naopak. Planeta, která obíhá kolem dvojslunce Kepler-16b je toho důkazem. „Přestože je blíže než Země Slunci,“ říká Alan Boss z Carnegieho vědeckého institutu ve Washingtonu, panují na planetě teploty mezi -73 a -173 stupni celsia.“

Obě slunce jsou totiž podle Bosse daleko méně zářivé a teplé než naše a proto je planeta mrazivější než planeta Hoth, na které se povstalci skrývali před Impériem. „Pochybuji, že se tam vůbec mohl vyvinout nějaký život,“ uvažuje Boss, „planeta musí být promrzlá až do jádra. Pokud by byla tato slunce místo našeho Země by na tom byla ještě hůře.“

Jeden rok je na planetě Leppleru 16b delší než 365 dní, ale ne o moc. „Jedna hvězda v dvoj systému Kepler má hmotnost 20% hmotnosti našeho Slunce a druhá je na 70 % jeho hmotností. Jejich masa se tedy liší pouze o 10 procent. To by znamenalo, že rok na Zemi by byl o něco delší, protože hmotnost hvězdy, která by nás držela u sebe, by byla nižší, takže je menší odstředivá síla a obíhali bychom pomaleji, " vysvětluje astronom.

Pokud by se nic nestalo s Měsícem, délka dne by se nezměnila.

Planety kolem Kepleru jsou pro vědce záhadou. „Nemáme vůbec ponětí, jak se tam mohla planeta vůbec zformovat. Nemáme dokonce ani žádné teorie, jak je to možné“ krčí rameny Boss, „Ale víme, že to jde, protože tak jsou“   

Nejlepší na nově objevené planetě bude asi západ slunce. Boss tvrdí, že západ sluncí na Kepler-16b nebo okolních planetách vypadá velmi podobně jako ten na Tatooinu  ve filmu Star Wars IV: Nová naděje. „ Když ve filmu Luke vzhlédne a uvidí na obloze západ dvou sluncí, tak to bude podobné jako na Kepleru.  Jen tam budou slunce menší a budou mít každé jinou barvu, aniž by se dotkly,“ uzavírá svůj popis Boss