Revue

Mutanti a radioaktivní švábi? Nenechte se mýlit, okolí Černobylu vypadá úplně jinak

Aktualizovali jsme 11.12.2017, 13:59, 11.12. 08:02

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak v roce 1986 zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať,…

Zákeřné nebezpečí? Nejnebezpečnější látku na světě Češi požívají denně

Aktualizovali jsme 11.12.2017, 12:47, 11.12. 09:53

Která droga je neškodlivější? Do závěrečného duelu se dostaly dvě látky, které jsou dnes již téměř dostupné všem. Jedná se marihuanu a alkohol. Podle vědců však společností zbožňovaný alkohol přeci jen škodí víc.

Je dlouhodobé užívání antikoncepce bezpečné? Nová studie zmařila naděje vědců

11.12. 12:23

Moderní antikoncepční pilulky, které mají nižší obsah estrogenu, mají méně nežádoucích účinků než starší antikoncepce. Velká dánská studie však naznačuje, že - stejně jako starší pilulky - i ty nové mírně zvyšují riziko rakoviny prsu, zejména při dlouhodobém užívání.

reklama

Osminohá příšera: Proč ve městech žije víc pavouků než na venkově?

Aktualizovali jsme 11.12.2017, 11:14, 11.12. 10:13

Bylo by chybou tvrdit, že ve městech nežijí pavouci. Mnohdy se s nimi můžeme setkat častěji právě v zastavěných aglomeracích než na samotě u lesa. A poslední studie ukazují, že se jich bude do zastavěných oblastí stěhovat stále více. Co za tím ale stojí?

Vědci se snažili dokázat existenci yettiho. Našli ale něco úplně jiného

11.12. 08:02

Washington - Yetti, nebo také sněžný muž, je jedním z nejhledanějších a nejbájnějších tvorů, které se ještě nepodařilo vědecky potvrdit. Celá řada cestovatelů a badatelů se jej pokusila za minulá léta najít. A to včetně Edmunda Hillaryho a Reinholda Messnera, kteří zpozorovali zvláštní stopy na své…

Co se stane, když si nekuřák zapálí cigaretu? Asi se budete divit

Aktualizovali jsme 10.12.2017, 21:48, 10.12. 16:22

U kuřáků je to jasné. Vědí, že tento zlozvyk ničí jejich zdraví bez ohledu na to, kolik cigaret denně vykouří. Existují ale i takzvaní příležitostní kuřáci, kteří si cigaretu zapálí jednou za čas v domnění, že se na jejich zdraví tento občasný neduh nijak neprojeví. Pro takové ale mají vědci…

Kdysi kolem Země obíhaly dva měsíce. Proč nám zůstal jen jeden?

Aktualizovali jsme 10.12.2017, 20:29, 10.12. 14:39

Při pohledu na noční oblohu považujeme za samozřejmé, že na ní spatříme měsíc. Původně ale naši planetu obíhaly měsíce dva. Ten druhý ale zmizel, a vědci konečně zjistili kam.

Osud kontinentů je zpečetěn? Za sto let přijdeme o podstatné oblasti naší planety

10.12. 20:26

Vědecké studie se většinou zaměřují na to, čeho nového by lidstvo mohlo dosáhnout. Mapují stávající pokroky, odhalují nejrůznější zákoutí přírody nebo zjišťují, kam se budeme posouvat v nejbližších letech. Někteří vědci ale zkoumají, co vše člověk ztratí, a jedna taková studie ukázala, že toho bude…

Jak se lišíte od svých sourozenců? Možná jste hloupější

Aktualizovali jsme 10.12.2017, 19:31, 10.12. 16:23

Máte staršího sourozence? Pak si jistě vzpomenete na dětská léta, kdy jste kvůli němu byli odstrkováni, nebo se vám naopak dopřávalo větší péče ze strany rodičů, než vašemu bratrovi či sestře. Mezi sourozenci je ale více rozdílů, než by se mohlo zdát, a výzkumy ukázaly, že někteří z nich jsou…

Čtení myšlenek není jen fikce? Někteří si ho už mohli vyzkoušet

Aktualizovali jsme 10.12.2017, 19:26, 10.12. 16:24

Čtení myšlenek není jen záležitostí moderní science fiction. Vědcům z Kalifornské univerzity se povedlo zjistili, jak pomocí speciálního dekodéru číst představy lidí. Tato technologie al nebude dostupná všem, jejím primárním cílem bude pomoci lidem, kteří nemohou normálně komunikovat se světem.

Praktické rady: Které potraviny nás v zimě zahřejí? A kolik vody máme vypít?

10.12. 16:59

Řím - Co můžeme udělat pro to, abychom se chránili před chladem? Také to, co jíme a co pijeme, nám pomáhá zůstávat v teple. Pomáhá sklenka červeného vína navíc? Je lepší teplá polévka nebo těstoviny? A kolik vody máme vypít? Na to přináší odpovědi italský deník Corriere della Sera.

Zkáza se blíží? Rotace Země se zpomaluje, příští rok můžeme mít velké problémy

Aktualizovali jsme 10.12.2017, 16:14, 06.12. 14:53

Washington - Zpomalení rotace Země v příštím roce by mohlo být příčinou častějších zemětřesení, než je obvyklé. Podle serveru Live Science to naznačuje výsledek nového vědeckého výzkumu.

Nebezpečí jménem celiakie? Vánoce znamenají další starosti

Aktualizovali jsme 10.12.2017, 15:47, 10.12. 09:44

Praha - Bezlepková dieta stojí měsíčně asi o 3000 korun víc než běžná zdravá strava. A o Vánocích tato nemoc znamená jiné cukroví, vánočka nebo třeba strouhanka na kapra. Kromě celiakie existuje i alergie na pšenici.

Jak dlouho budeme ještě muset pracovat? Vědci to spočítali a lidem se to líbit nebude

Aktualizovali jsme 9.12.2017, 16:25, 09.12. 10:07

Populace stárne a věk odchodu do důchodu se neustále zvyšuje. Hrozí nám proto, že budeme pracovat například až do sta let? Podle odborníků je to jednou velmi reálné.

Vědecky ověřeno: Zmrzne rychleji horká nebo studená voda? Budete překvapeni

09.12. 12:20

Představte si, že máte dvě nádoby s vodou. V jedné je teplota vody nízká, v druhé je voda horká. Která z nich zmrzne rychleji? Ač se to možná zdá nesmyslné, opravdu to bude nádoba s teplou vodou. Překvapivé ale je, že dodnes pořádně nikdo neví proč.

Moderní vojenské technologie? Zbraně dneška jsou podivné i zvrácené

09.12. 12:18

Taser, který vyvolá v lidech nesnesitelné křeče? Pěnové pelety, které donutí celý dav utéct v agónii? Zdají se vám tyto věci moderní a velmi dnešní zbraně? Možná jste trochu zaspali, tohle se vymýšlelo v roce 2011. V dnešní době jdou inženýři a vědci mnohem dál.

Kdo stojí za jednou z nejvážnějších chorob v historii? Byl objeven pacient nula

Aktualizovali jsme 8.12.2017, 22:25, 08.12. 12:40

Na první pohled se dnes může zdát, že tuberkulóza je v rozvinuté společnosti minulostí. Opak je ale pravdou, jde totiž o jednu z nejstarších a nejrozšířenějších vážných chorob světa. Podle vědců se každou sekundou nakazí jeden pacient a zárodky nemoci v sobě nosí až třetina populace. Kde se ale…

Šťouráte se v nose? Hrozí nebezpečí, o kterém se příliš nemluví

08.12. 10:33

Dloubání se v nose je nechutné, nehygienické a dokonce potenciálně nebezpečné, jak dokládá lékařská literatura. Proč to tedy děláme? Občas má prst v nose přes 90% lidí. I těch slavných, o kterých ale tento článek není.

Děsivá hvězda smrti existuje? Vědci naznačili, jaký bude osud naší Země

08.12. 08:47

Říká se, že Zemi může zničit celá řada katastrof. To ale nemusí vždy být tak úplně pravda. Zemětřesení nebo náraz asteroidu sice může vyhladit lidstvo, planetu jako takovou ale nezničí. Vědci však ví o něčem, co by to dokázat mohlo.

Bílý zabiják: Jak moc je cukr pro lidské tělo škodlivý?

07.12. 16:45

Stovky let nazpátek, jídlo plné soli, konzervantů a cukru bylo vyhledávanou a potřebnou komoditou. Díky tomu naši předci přežívali nepříznivé životní podmínky. Jenže dnes je cukr za zabijáka, který může vést až k rakovině nebo srdečním chorobám. A co hůře, výrobci cukru tohle vědí, ale po půl…

Dopřáváte si hodně brambor? Dávejte pozor na jejich úpravu, radí vědci

07.12. 12:35

Brambory mají v našem jídelníčku své nezastupitelné místo, většina z nás je jí dokonce několikrát týdně. Vědci však varují, že pokud jde o zdraví, hodně záleží na tom, jaké úpravě brambor dáváme přednost.

Proč jsme se zatím nesetkal s cizí civilizací? Kolem nás mohou žít tisíce mimozemšťanů

07.12. 11:09

Podle některých studií se v naší galaxii nachází asi 3000 mimozemských civilizací. Kontakt s mimozemšťany bude prý ale extrémně vzácný, hlavně kvůli obrovské vzdálenosti. Jaké další faktory zapřičinily, že jsme se dosud s jinou civilizací nesetkali?

Nejhorší věc, kterou jste kdy snědli? Tyhle věci pozřete každý den a ani o tom nevíte

07.12. 08:13

Jahodové nápoje jsou dělané spíše z jablek, borůvkový jogurt má v sobě mrkev. Tyhle věci nás možná nepřekvapí, ale co třeba veganské jídlo z ořechů, ale s přídavkem hmyzu? Víte, odkud pocházíte vanilková příchuť, nebo kolik vlasů denně sníte? Potravinářský průmysl je plný záhadných odhalení,…

Kolik odpadu lidé naházeli do moře? Nad těmito čísly zůstává rozum stát

06.12. 09:07

Podle nové studie vědců ze Západoaustralské univerzity v Perthu již v oceánech plave více než pět bilionů plastových odpadků o celkové hmotnosti 270 tisíc tun. Větší množství odpadů údajně pochází ze severní polokoule, jak informoval server indenpendent.co.uk.

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie