Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Máte vzpomínky na dětství? Podle vědců jsou falešné, nikdy se nestaly

Mozek, ilustrační foto
Mozek, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Vědci učinili fascinující objev vysvětlující původ takzvaných fiktivních vzpomínek z ranního dětství. Téměř 40 procent lidí mohou si své první vzpomínky vůbec nepamatovat – jsou totiž vymyšleny jejích vlastním mozkem.

Někteří lidé tvrdí, že si pamatují své první roky života. Toto tvrzení je problematické z jednoho hlavního důvodu – většina lidí nejsou schopny zachovávat vzpomínky v paměti do věku 3 let, protože nemají k dispozici žádné verbální informace. Vědci zjistili, že lidská paměť není zcela spolehlivá. 

Průzkum se opíral o individuální vzpomínky respondentů. Vědci zjistil, že čím je člověk starší, tím víc bude mít vzpomínek ze svého ranního dětského věku. Tyto vzpomínky nemusejí být pravdivé, neboť jsou uměle vyvolány různými faktory, jako například asociace, fotografie či předměty z jejich dětství.

„Detaily mohou být nevědomky odvozeny nebo přidány. Takové epizodické představy přicházejí během dospělého života,“ řekla psycholožka a autorka výzkumu Shazia Akhtar z univerzity v Bradfordu ve Velké Británii.

K takovým vzpomínkám dochází, když se lidský mozek snaží vyplnit mezery ve své paměti. „Osoba, která si něco pamatuje nemůže stoprocentně vědět, zadali tyto vzpomínky jsou reálné nebo nikoli,“ řekl psycholog Martin Conway z Londýnské univerzity.

Témata:  mozek děti

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 19:16

Zaměstnanci UNRWA tvrdí, že je izraelská armáda po zadržení mučila

Zaměstnanci Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), které zadrželi izraelské bezpečnostní složky, hovořili o špatném zacházení a mučení v době zadržení. Upozornil na to ve čtvrtek ředitel UNRWA Philippe Lazzarini, uvedl server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy