Revue

U.S. Army

Souboj mocností: Jak by probíhala válka mezi Ruskem a USA?

Revue

Není tomu ale tak dávno, kdy hrozil ozbrojený konflikt kvůli Ukrajině. Ta vyvolala obavy nejen díky ruské intervenci, ale upozornila také na snahy východní armády o destabilizaci pobaltského regionu. Právě ten by podle analytika Petra Webera mohl být vůdodem, díky kterým by se rozhořel spor mezi Spojenými státy a Ruskem. Uvedl to ve svém komentáři pro server Week.

Test atomové bomby

Temné tajemství studené války? Česko mělo být srovnáno se zemí jadernými útoky

Revue

Malá země v srdci Evropy se do větších mezinárodních konfliktů většinou nezapojuje. I proto je Česká republika jednou z nejbezpečnějších zemí světa. Za studené války se ale některá města ocitla na seznamu zkázy a v případě rozsáhlejšího konfliktu na ně měly být vypáleny rakety s jadernými hlavicemi. A jedním z měst s nejvyšší prioritou byla i Praha.

Ilustrační foto

Na horách se spálíte víc než u moře. Víte proč?

Revue

Už víte, kam se letos vydáte na dovolenou? Nemáte rádi sluníčko, horké pláže a opalování? Možná jste proto zvolili túry po horách. I tam se však můžete dokonale "opálit". Opalovací krém je nutno přibalit i do těch nejchladnějších hor. Čím výše totiž stoupáte, tím je intenzita slunečních paprsků silnější.

Volby do Poslanecké sněmovny

Proč volíme Babiše nebo Kalouska? Vědci prozradili, jako triky na nás používají politici

Revue

Zažili jsme to před pár měsíci a na podzim nás to čeká znovu. Předvolební kampaň. Facebookové příspěvky vašich přátel se budou stále více zabývat politikou a vyjadřovat podporu vybraným oblíbencům. Politické strany vynakládají nemalé úsilí a finanční prostředky na to, abyste změnili svůj názor a zvolili jejich kandidáty. Pokud už ale víte, koho budete volit, velmi pravděpodobně to bude jen marná snaha. Tento jev se v psychologii označuje jako potvrzovací zkreslení.

Pavouk, ilustrační foto

Revue

Můžeme snít ve spánku pavouka? Vědci mají pro arachnofobiky dobré zprávy

Může se nám stát, že ve spánku sníme pavouka? Kolikrát se během života tímto způsobem nakrmíme osminohým tvorem, kterého se většina lidí štítí a bojí? A může se pavouk do našich úst vůbec dostat? To jsou jedny z nejčastějších otázek, které nás napadají v souvislosti s pavouky. A vědci se rozhodli, že na ně konečně naleznou odpověď.

Adolf Hitler, 1938

Historická spolupráce? Sověti uzavřeli mír s Hitlerem, dlouho nevydržel

Revue

Dne 23. srpna 1939 byla podepsána smlouva známá jako pakt Ribbentrop-Molotov. Tehdejší nacistické Německo a Svaz sovětských socialistických republik se dohodly na vzájemném neútočení, přátelství a spolupráci. Pakt měl také tajný dodatek o pozdějších sférách vlivu v tehdejší Evropě. Jaké byly následky paktu Ribbentrop-Molotov?

bolest

Migréna versus bolest hlavy. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Revue

Není výjimkou, že lidé, které bolí hlava, o sobě často tvrdí, že mají migrénu. Ve skutečnosti ale jde ve spoustě případů o chybné zaměňování pojmů. Migréna je totiž mnohem víc než jen pouhá bolest hlavy, je především nepříjemným problémem, který postihuje část populace. A je nesnesitelná.

NATO

Největší přešlap NATO: Proč aliance zaútočila v Jugoslávii?

Revue

Mnozí z vás se jistě ptají, proč tehdy v roce 1999 nařídilo NATO zaútočit na Jugoslávii, a připravit tak o život více, než tisíc civilistů. Nyní máte jedinečnou příležitost najít odpověď na tuto otázku. Vladimír Golstein, bývalý profesor Yale University specializující se na slavistiku a ruské otázky, tvrdí, že existují tajné plány, které dokáží postup NATO spolehlivě vysvětlit. Informoval o tom server Consortiumnews.com.

Ilustrační foto

Revue

Život mezi čtyřmi stěnami. Jaké to je, nikdy nevycházet z domu?

Zná to každý z nás. Čas od času máme náladu vůbec nevylézat z postele, zachumlat se s knihou nebo oblíbeným seriálem do peřin a prostě lenošit. I když bychom občas den volna rádi strávili lenošením doma, vědci radí, abyste si našli čas a také na chvíli vyrazili ven. Je to totiž dobré pro vaše zdraví.

Vědci

Výška, šířka a hloubka? Podle vědců může výt rozměrů ve skutečnosti devět

Revue

V historii proběhlo mnoho zajímavých a grandiózních mezilidských sporů, připomíná fyzik Don Lincoln, který mimo jiné pracuje s obřím urychlovačem částic CERN. V komentáři pro server CNN poukazuje, že k rozporům dochází také mezi vědeckými teoriemi, což ve světě vědy způsobuje podobná dramata, jaká se objevují v mezilidských vztazích.

ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)

Revue

Nejdražší stavbu světa na vlastní oči nikdy neuvidíte

Lidstvo každým rokem investuje miliardy dolarů do vojenského, technického a vědeckého rozvoje a pokroku. Ve většině případů ale není na první pohled viditelný, a proto není překvapením, že z deseti nejdražších věcí světa je velká část z nich veřejnosti prakticky neznámá. Ta známější část je naopak mnohdy lidským očím doslova skryta. Podívejte se s námi na přehled deseti nejdražších lidských výtvorů v dějinách.

vesmir

Temná historie inkvizice: Opravdu pronesl Galileo před upálením větu A přece se točí?

Revue

Církevní dějiny jsou doprovázeny nejrůznějšími konflikty – ať už šlo o vymezování kompetencí se světskou mocí jako byli císařové a králové, spory o podobu církve s nejrůznějšími reformátory a heretiky nebo střety s různými filosofickými či vědeckými teoriemi. Málokdo by ale čekal, že nadvládu církve nad vědou asi nejvíce poškodí věda tak nenápadná jako astronomie.

Ilustrační foto

Surfing, hory nebo luxusní hotely. Na tyhle nejlevnější rekreační destinace dosáhne každý

Revue

Praha - Dovolená nemusí znamenat jen opalování u bazénu. Léto si můžete užit i bez all inclusive stravování či luxusních hotelových komplexů. Podle Asociace českých cestovních kanceláři do žebříčku nejnavštěvovanějších destinací, kam Češi jezdí nejvíc, patří Chorvatsko, Itálie a nově i Turecko a Egypt, který se pyšní především kvalitou servisu. Podívejte se na místa, která nejsou tak populární mezi běžnými turisty, od tradičních destinací se navíc liší v nižší ceně.

Lékaři

Svět ovládla mánie masové diety. Lékaři jsou zděšeni

Revue

Navzdory rostoucímu počtu vegetariánů a veganů se ve světě šíří nový trend – dieta založená výhradně na mase. Myšlenka takzvané „masožravé stravy“ se šíří především prostřednictvím sociálních sítích. Odborníci ale varují, že taková dieta může mít z dlouhodobého hlediska na tělo velmi negativní dopad.

Ilustrační foto

Jak vypadal středověký záchod? Vědci rozsekli jednu z největších záhad minulosti

Revue

Záchod je v dnešní době jedna z neodmyslitelných součástí domácnosti. Najdete ho v každé restauraci, obchodním domě i na veřejném místě. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, kam chodili lidé na záchod ve starověku, například v legendárních Popmpejích? Podle dřívějšího tvrzení historiků a archeologů měl v Pompejích každý dům svůj vlastní záchod, avšak podle nových zkoumání byly záchody nalezeny v necelých 50 % domů. Kam tedy obyvatelé města chodili na záchod doopravdy?

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 13:46

Černochová vymění šéfa Vojenského zpravodajství. Bude jím Bartovský

Vláda ve středu na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) odsouhlasila jmenování brigádního generála Petra Bartovského ředitelem Vojenského zpravodajství (VZ). Po úterním projednání na plénu sněmovního obranného výboru tak byly splněny zákonné podmínky pro jeho jmenování.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy