DISKUZE K ČLÁNKU Jak by vypadal svět, kdyby Amerika nevstoupila do první světové války?

Představte si svět, ve kterém se Američané rozhodli držet se své politiky izolacionismu a nezúčastnit se Velké války, která později vstoupila do povědomí jako první světová. Jen díky jejich pomoci dokázaly mocnosti Dohody zvítězit a porazit agresory z Rakouska-Uherska a Německa. Účast USA tak jistě byla správná věc a posunula svět správným směrem. Nebo ne?

 zpět na článek přehled všech diskuzí
Vážení čtenáři, diskuze u tohoto článku již byla uzavřena. Pokud shledáte jakýkoliv příspěvek nevhodným, urážlivým, vulgárním či vaši osobu jakkoliv poškozuje, využijte prosím možnost nahlášení, která je dostupná u každého příspěvku. Obratem se takovým příspěvkem budeme zabývat. K diskuzi můžete využít naše další články.

Zobrazit příspěvky: Podle vláken Podle času

 • Václav Š.

  Václav Š.

  147.32.92.XXX
  Woodrow Wilson do války USA vehnal především proto že mocnocsti Dohody (Británie a Francie) dlužili americkým bankám extrémně vysoké peníze - prakticky veškeré válčení financovali z půjček u amerických bank.

  Zatímco mocnosti Spolku - Německo a Rakousko-uhersku byly z hlediska vnějšího zadlužení zcela čisté (válečné půjčky existovali ale tyto dluhopisy vydávali centrální mocnosti výhradně vlatním občanům)

  Ve chvíli kdy by došlo, tak říkajíc k remíze- a z centárlních možností nebylo možné vynutit reparace na splácení dluhů Dohody - by Amerika měla velkou krizi už v roce 1918.

  Německo a Rakousko-Uhersko jelo na uzavřené válečné ekonomice reálně bez jakýchkoliv vnějších závazků (stejnou možnost měla i Dohoda ale nevyužila ji) tak je myslím velmi oprávněné tvrdit že nutnost splácet dluhy Dohody byla skutečně extrémní nespravedlností v dané situaci.

  Jinak co se "agresora" první světové týká - defacto žádný nebyl... (jak bylo řečeno v Černé Zmiji - Válka přišla proto že byla příliš velká snaha válkám zabránit...) Superbloky se měli držet v šachu aby k válce nikdy nedošlo...

  ale ruku na srdce - celkově to bylo jenom konstatní tlakování papiňáku až už prostě další přifouknutí bylo příliš mnoho a všechno to ruplo.
  Nebýt zastřelení arcivévody objevilo by se brzo něco dalšího.

  V dané situaci prostě Srbsko nemělo jakoukoliv naději vymoci efektivně potrestání atentátníků tak aby to pro Rakousko bylo dostatečné... a v monarchii se to bez exemplárního potrestání prostě udělat nedalo.
  Rusko nemohlo stát a nechat vliv na Balkáně se Srby padnout, a Německo zase bylo povinnováno asistovat Rakousku Uhersku pokud mu Rusku vyhlásí válku... a to zas povinovalo něco dělat Francii a Británií...

  Politika vzájemného odstrašení prostě nefunguje pokud není odstrašení totální - nukleární zbraně které zajistí že ve skutečnosti nezvítězí nikdo)

  + 0 / − 0

  Je příspěvek nevhodný, urážlivý, vulgární, nenávistný či vás poškozuje? Nahlašte nám jej.
Loading...
reklama
Fotogalerie