Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Alkoholem ke zdraví? Nový výzkum překvapil odborníky, má to ale háček

Alkohol, ilustrační foto
Alkohol, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Pokud vypijeme 10 piv, zřejmě všichni budeme mluvit „jiným“ jazykem - za podmínky, že budeme schopni komunikovat. Je ale pravděpodobné, že našemu žvatlání nebude nikdo rozumět. Pokud si jich ale dáme méně, možná z toho budeme mít prospěch.

Nová studie totiž zjistila, že po několika drincích se lidem lépe učí cizí jazyky. Nevěříte? Výzkumní pracovníci z University of Liverpool, King's College v Londýně a Maastrichtské univerzity v Nizozemí zjistili, že lidé pod vlivem alkoholu mohou lépe vyslovovat cizí slova než střízliví lidé. 

Experimentu se zúčastnilo 50 rodilých Němců, kteří studovali na škole v Nizozemí. Jak podotýkají vědci, tito lidé už uměli číst i psát nizozemsky, jazyk se ale učili až ve chvíli, kdy nastoupili do nizozemské školy.

Tito studenti dostali nápoje, které byly buď nealkoholické nebo obsahovaly malé stopy alkoholu, které se lišily v závislosti na jejich tělesné hmotnosti. Po konzumaci nápoje pak byli požádáni, aby na pár minut hovořili nizozemsky.

Rozhovory byly poté posuzovány dvěma rodilými Nizozemci, kteří neměli tušení, jestli dotyčná osoba pila alkohol, nebo ne. Výsledky hovoří jasně – ti, kteří pili alkoholický nápoj, měli lepší nizozemštinu než ti, kteří alkohol nedostali.

„Naše studie ukazuje, že akutní konzumace alkoholu může mít pozitivní vliv na výslovnost cizího jazyka u lidí, kteří se tento jazyk nedávno naučili. To poskytuje určitou podporu pro laickou víru, že nízká dávka alkoholu může zlepšit schopnost mluvit jiným jazykem,“ uvádí Inge Kersbergnová, jedna ze spoluautorek studie.

Než ale vyrazíte do baru, abyste se tam naučili cizí jazyky, je třeba si uvědomit, že ti, kteří se na studii podíleli, měli v krvi jen malé množství alkoholu. Pokud toho vypijete hodně, je nepravděpodobné, že se zázračně naučíte mluvit italsky nebo jakýmkoliv jiným jazykem.

Doktorka Jessica Werthmannová z Maastrichtské univerzity dodává: „Co se týče výsledků, musíme být opatrní, dokud nebudeme vědět více o tom, co způsobuje pozorované efekty. Jedním z možných mechanismů může být to, že alkohol snižuje úzkost a obavu z mluvení cizím jazykem. Je však zapotřebí dalšího výzkumu, aby to bylo možné dokázat.“

Témata:  alkohol

Aktuálně se děje

19. dubna 2024 14:49

Soud s Trumpem startuje. 12 porotců rozhodne o jeho osudu

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy