Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Infarkt v zimě? Zabíjí bez ohledu na věk

zdraví
zdraví
Foto: Pixabay

Nemoci oběhové soustavy, mezi které se řadí také infarkt myokardu, jsou dlouhodobě nejčastější příčinou úmrtí v České republice. Podle nejnovějších dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) zapříčinily v roce 2017 přes 49 tisíc úmrtí. Ve srovnání s Francií se jedná o zhruba trojnásobně vyšší hodnotu. V zimě navíc vzrůstá riziko infarktu. Nízké teploty znamenají pro naše srdce vyšší zátěž. V chladném počasí dochází k zúžení cév a tepen. Srdce tak musí více pumpovat, aby udrželo teplo. O tento svalový orgán a cévní systém bychom proto měli náležitě pečovat.

„Vhodné je věnovat se alespoň trochu pohybu a odpočívat,“ říká serveru Globe24.cz bylinkářka Jarmila Podhorná. Právě v zimě bychom ale měli sportovat s rozvahou a během venkovní fyzické aktivity si dopřávat pravidelné pauzy. Nejen mráz, také silný vítr a vysoká vlhkost mají totiž vliv na naši tělesnou teplotu, potažmo srdeční činnost. Navíc v zimním období bývá ve městech zhoršená smogová situace. Jejím vlivem může dojít k narušení imunity a u slabších jedinců může vést až ke zmiňovanému infarktu. Neznamená to ovšem, že bychom museli celé dny zůstávat v uzavřeném bytě. I přes smog je důležité větrat a zajistit si tak nový přísun kyslíku.

Věk nehraje roli

ÚZIS uvádí, že v roce 2017 se onemocnění oběhové soustavy podílela na počtu úmrtí u mužů ve 40 procentech, u žen ve 48 procentech. V průběhu let však dochází k poklesu. Ještě v roce 2015 zemřelo na nemoci oběhové soustavy 42 procent mužů a 50 procent žen. Podle lékařů postupně mírně klesá také výskyt infarktů. Ty ovšem postihují stále mladší ročníky. Přibývá pacientů do 35 let. Na prevenci by měl tedy dbát opravdu každý bez rozdílu.

Srdci prospěje ginkgo biloba i pelargonie

Důležitá je regenerace srdečního svalu a také cév. Tento úkol nám pomůže zabezpečit několik gemmoterapeutik (tinktur z pupenů rostlin). Jírovec maďal zlepšuje kvalitu cévních stěn i periferní prokrvování. Dále je účinný jeřáb oskeruše, který reguluje žilní systém a žilní cirkulaci, kdy potlačuje přetížení žilních stěn a záněty. „Při problémech se srdcem a cévami bychom se měli zaměřit na pročištění. K tomu můžeme použít hned několik bylinných tinktur – z pelargonie, gotu koly i echinacey,“ doporučuje Jarmila Podhorná.

Špičku v prevenci cévních chorob představuje jinan dvoulaločný, jinak známý jako ginkgo biloba. Lze jej využít nejen k ochraně před infarktem, ale i před náhlými příhodami mozkovými. Příznivě ovlivňuje srdeční rytmus, zlepšuje prokrvení dolních končetin. „Ke zpevnění cév, zvláště ve vyšším věku, můžeme využít gemmoterapeutikum z lnice a bezu černého,“ zakončuje Podhorná.

Témata:  zdraví lidé

Aktuálně se děje

16. dubna 2024 20:38

Ukrajinská armáda posílí. Zelenskyj podepsal mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy