Revue

Bakterie

Superodolná nemoc? Pacientem nula je nakažený Evropan, nezabírají na něj žádné léky

Revue

Na světě existuje na 30 tisíc nemocí, z nichž většina není léčitelná. Na ty nejběžnější z nich ale zná současná medicína aspoň nějakou léčbu, která dokáže minimálně prodloužit život nakaženého pacienta. Jiné nemoci možná znějí hrozivě, mnohdy na ně ale zabírají obyčejná antibiotika. V Británii se ale nyní objevil první muž nakažený kapavkou, na kterého žádné léky nezabírají. A potvrdil tak teorii vědců o tom, že antibiotika pomalu, ale jistě přestávají účinkovat.

Obchody s mimozemšťany obklopují Roswell v Novém Mexiku - fotil: Justin Foulkes / Lonely Planet

Jak vypadají mimozemšťané? Popis expertů překoná všechny vaše představy

Revue

Existují mimozemské civilizace, nebo jsme ve vesmíru sami? Tuto otázku si lidé kladou od doby, co poprvé vzhlédli ke hvězdám a zjistili, že ve vesmíru jsou miliony dalších planet. Někteří ale zašli ještě dál a ptají se, jak by případní mimozemšťané mohli vypadat. Na tuto otázku je ale podle některých vědců odpověď snazší.

Evropská unie, ilustrační foto

Revue

Co vše nám Brusel zakázal? Žárovky a igelitky jsou jen začátek

Členství v Evropské unii přináší řadu výhod a pro Českou republiku zejména těch ekonomických a finančních. Má ale i své stinné stránky, z nichž některé pociťují občané více, než jiné. A mezi ty, které rezonují společností nejvíce, patří především zákazy.

Letecká nehoda, ilustrační foto

Nejděsivější letecká srážka Boeingů 747? Tenerife březen 1977

Revue

Je to 41 let od největší letecké katastrofy všech dob. Na španělském ostrově Tenerife narazilo přistávající letadlo do letadla, které se právě chystalo vzlétnout. Při této události 27. 3. 1977 zemřelo vinou celé řady nešťastných náhod, nedorozumění a neukázněnosti pilotů celkem 583 lidí.

Lidé

Revue

Dokážeme odvrátit smrt? Výzkumy za miliardy možná přinesly průlom, který změní svět

Nejbohatší lidé světa neinvestují jen do nemovitostí a luxusních aut. Stále častěji také přispívají nemalé peníze vědcům, chtějí si totiž, stejně jako každý jiný, prodloužit život. V laboratořích po celém světě proto probíhají bez ustání pokusy, které mají za cíl zjistit, jak dosáhnout věčného života. A první výsledky vypadají více než slibně.

Dívky v depresi, ilustrační fotografie

Fungují antidepresiva? Lékaři mají dobré i špatné zprávy

Revue

New York - Někteří lidé věří, že krátkodobé výhody antidepresiv jsou mnohem nižší, než se všeobecně předpokládá, a že z dlouhodobého hlediska mohou tato psychofarmaka více uškodit, než prospět. Jiní naopak věří, že fungují a mohou člověku změnit život. Vyřešit tuto diskusi je mnohem těžší, než by se mohlo zdát.

Brambory, ilustrační fotografie

Co dokáží brambory? Vědci to zjistili a spadla jim čelist

Revue

Ačkoliv pocházejí z Ameriky, Češi brambory milují. I to je možná jeden z důvodů, proč je u nás relativně nízký výskyt rakoviny žaludku. Podle odborníků totiž právě tato potravina dokáže působit jako prevence a riziko propuknutí této choroby snížit.

Ilustrační foto

Revue

Proč jsou Češi obézní? Lékaři zjistili příčinu, a je skutečně pozoruhodná

Lehce pracující člověk by měl denně sníst maximálně 48 gramů jednoduchých cukrů, průměrný obyvatel Česka ale denně zkonzumuje i dvojnásobek tohoto množství – až 26 kostek denně. To je podle lékařů jedním z důvodů, proč jsou Češi tak obézní. Samozřejmě k tomu přispívá i zvýšená konzumace masných výrobků a nízká pohyblivost.

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:05

Fiala potvrdil, že slovenská sbírka pomůže k nákupu munice pro Ukrajinu

Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Po skončení mimořádného unijního summitu to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy