Revue

Lékaři

Revue

Mohou žít lidé bez žaludku? Zákrok, který zachraňuje život za obrovskou cenu

Američan David Fogel sledoval, jak jeho teta umírá v neuvěřitelných bolestech. Ve věku 56 let jí byla diagnostikována pokročilá rakovina žaludku, tedy nemoc úporná a velmi bolestivá. Její život trval dalších 24 vyčerpávajících měsíců. O patnáct let později popisuje Fogel obrovské utrpení své tetky jako jednu z nejhorších zážitků svého života. A rozhodl se, že takovou zkušenost už nikdy nechce prožít.

Věda

Průlom, nebo etický problém? Vědci vytvořili hybrida člověka a ovce, chtějí pěstovat lidské orgány

Revue

Vědci byli vůbec poprvé schopni vytvořit ovčí embryo s malým množstvím lidského genetického kódu. Tento vědecký průlom byl představen na setkání Americké asociace pro rozvoj vědy v Texasu tento týden, píše server The Guardian. Tento pokrok by mohl být velmi důležité pro budoucí zdravotnické technologie, výzkumníci totiž doufají, že jednoho dne budou moci získat části lidského těla pro dárcovství orgánů z geneticky upravených zvířat.

Lékaři

Revue

Lidé si dělají transplantaci doma sami. Lékaři jsou zděšeni

Na serveru YouTube se objevila videa, které mohou ohrozit zdraví lidí. Jde o návody, jak si v domácím prostředí provést takzvanou fekální transplantaci. Lékaři jsou podobnými „zaručenými radami“ zděšeni a nabádají veřejnost, aby je ignorovala.

Zikmund Lucemburský

Revue

Nechvalně známá "liška ryšavá": Jaký opravdu byl syn Karla IV. Zikmund Lucemburský?

Vlivem romantického dějepisectví 19. století s velkou dávkou národní hrdosti, stejně jako vlivem komunistického dějepisectví i propagandistické kinematografie, se osoba Zikmunda Lucemburského zapsala do českého podvědomí spíše negativně. Hanlivé označení „liška ryšavá“, jak jej dnes mnohdy vnímáme, vzniklo už během husitských bouří v 15. století, ovšem s pravdou má jen málo společného.

Kdo by neměl rád spánek?

Nechce se vám ráno vylézt z postele? Moc se nepovalujte, vaše tělo to může ošklivě odskákat

Revue

Jste ranní ptáčata, nebo noční můry? Ti, kdo brzy vstávají, mají lepší stravovací návyky. Naopak ti, kdo dlouho ponocují, mají sklony jíst hůře, spát méně a málo se pohybovat. Jestliže tedy chcete žít zdravěji, bylo by ideální, kdybyste byli ranními ptáčaty. Přinejmenším to říkají vědci, kteří publikovali na stránkách časopisu Obesity studii vypovídající o tom, jak časné ranní vstávání zlepšuje naši volbu potravin a přispívá k tomu, že během dne jíme zdravěji.

Upír obecný

Pravda o upírech. Opravdu mohou pít lidskou krev?

Revue

Vědci zřejmě přišli na to, proč je schopen upír obecný přežít na krvi ostatních savců. Na rozdíl od běžných netopýrů může vypít až polovinu své krve, zatímco jeho příbuzní pojídají hmyz, nektar nebo ovoce.

Spíne nazí? Děláte dobře

Konec dohadů: Je lepší spát oblečení, nebo nahý?

Revue

Naše oblečení nás dennodenně stresuje, protože ho musíme stále obnovovat. Ale když jsme pod peřinou? Máme spát oblečení, nebo docela nazí? O tom, jak je prospěšné spát bez oděvu, píše francouzský server Gentside.

Řecko

Olympiáda v době antiky? Závodníci soutěžili nazí, aby nemohli podvádět

Revue

Olympijské hry původně nebyly sportovní událostí, ale součástí nejdůležitějšího ze čtyř všeřeckých náboženských svátků, věnovaného hlavnímu řeckému bohu Diovi. Význam těchto slavností byl v účasti většiny Řecka rozdrobeného na desítky malých městských států. Ty během nich vždy uzavřely příměří, aby se na hry všichni mohli dostavit a účastnit slavností. Uprostřed sváteční doby bylo na počest boha Dia obětováno 100 volů - jak vidno už starověké hry byly pro pořadatele velice nákladné. V mnoha jiných věcech se ale od těch moderních lišily.

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 21:35

V dubnu došlo k celkovému zdražení většiny potravin

V dubnu došlo k celkovému zdražení většiny potravin, které pravidelně monitoruje Český statistický úřad (ČSÚ).

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy