Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čechy kosí vysoký krevní tlak. Rady, jak nad tichým zabijákem vyzrát

zdraví
zdraví
Foto: Pixabay

Přibližně polovina pacientů s vysokým tlakem podle lékařů nedodržuje pokyny k léčbě tak, jak mají. Horší jsou mladí, muži, kuřáci a chronicky nemocní, kteří musí užívat více léků. Vědci přitom neustále přicházejí na nové metody, jak jej snížit.

Z průzkumů mezi více než 14.000 pacienty s vysokým tlakem (hypertenzí), cukrovkou a obezitou, které byly prezentované na tiskové konferenci k Týdnu adherence, vyplynulo, že 47 procent neužívá léky podle doporučení lékaře více než jednou měsíčně, sedm procent několikrát týdně.

Adherence se zvyšuje, pokud si pacient pravidelně sám měří krevní tlak, naopak klesá u kuřáků. Ve věkové kategorii 55 až 64 má hypertenzi 72 procent mužů a 64 procent žen.

Podle dřívějších průzkumů se může nedodržování pokynů k léčbě projevit i na dožití pacienta. Odborníci uvedli, že nejvíc hřeší pacienti, jejichž nemoci v aktuálním stavu nebolí jako cukrovkáři, lidé s vysokých krevním tlakem nebo cholesterolem.

Přitom například pravidelné zdřímnutí po obědě pomáhá snižovat krevní tlak podobně jako některé léky a změna životního stylu, zjistili podle britského deníku The Times řečtí vědci.

Odborníci vzali v potaz obecně známý fakt, že krevní tlak v noci klesá, a zkoumali, zda tento efekt může mít i krátký odpolední "šlofík". Jejich výzkumu se zúčastnilo 212 lidí v průměrném věku 62 let. Všichni se úspěšně léčili s vysokým tlakem a polovina z nich byla zvyklá si po obědě pospat.

"Zdá se, že spánek v polovině dne snižuje krevní tlak stejnou měrou jako změny životního stylu, například omezení soli a alkoholu," uvedl kardiolog a vedoucí studie Manolis Kallistratos.

Zjištění jeho týmu je podle něj důležité, protože i malý pokles vysokého krevního tlaku může snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění až o deset procent.

Odpolední poležení sice podle vědce nemůže nahradit další lékařská doporučení, ale mohlo by představovat změnu životního stylu, která je nejsnáze "stravitelná". "Víme totiž, že pacienti mívají největší problémy s dodržováním takových změn," vysvětlil Kallistratos.

Témata:  lidé zdraví nemoc

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 8:45

Ukrajina má právo útočit na cíle v Rusku, prohlásil Stoltenberg

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg prohlásil po zasedání Rady NATO-Ukrajina v Bruselu, že Ukrajina má v rámci sebeobrany právo útočit na legitimní vojenské cíle i mimo své území.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy