reklama

"Taekwondo tady moc lidí nezná, a pro dívky, ať už vdané či svobodné, je to fascinující sport. Používám ho, abych přitáhla jejich pozornost," říká 17letá Natsiraishe Maritsová, která sleduje bojové sporty od svých pěti let. Dívka používá sport k tomu, aby propojila mladé ženy a matky v boji proti dětským sňatkům.

Před domem dívčiných rodičů v osadě Epworth, která se nachází zhruba 15 kilometrů od hlavního města Harare, stojí v řadě na malém a zaprášeném dvorku mladé dívky a několik Maritsové bývalých spolužaček, které se již vdaly. S nadšením poslouchají její povely, kdy se protáhnout, kdy udeřit pěstmi, kopat či zápasit. Po tréninku mluví o nebezpečích, která dětské sňatky skýtají, informuje AP.

Jedna dívka za druhou vypráví, jak se jejich manželství změnilo v poddanství, jehož součástí jsou nadávky a fyzické útoky, znásilnění ze strany manžela, zdravotní komplikace spojené s těhotenstvím i hlad.

"Nejsme na takzvané manželství připravené, jsme na sňatek příliš mladé," uvedla Maritsová po setkání, které považuje za "bezpečný prostor", kde dívky mohou vyjádřit své názory.

"Kampaně proti dětským sňatkům obvykle opomíjí roli náctiletých matek. Já ale používám jejich vyprávění a pochybnosti, abych svobodné dívky odradila od předčasných sňatků či sexuálních aktivit," dodala Maritsová.

Podle zimbabwského zákona dívky a chlapci nemohou uzavřít sňatek, pokud jim je méně než 18 let. Zákon byl schválen poté, co ústavní soud v roce 2016 zrušil normu, která povolovala provdání mladých žen od 16 let.

Sňatky v dětském věku ale zůstávají v této africké zemi s hospodářskými potížemi velice rozšířené. Podle odhadů Dětského fondu OSN (UNICEF) se zhruba 30 procent dívek provdá před dosažením 18 let věku.

Pro mnohé chudé rodiny v Zimbabwe provdání dcery znamená o jedno břímě méně. Peníze, které budoucí manžel vyplatí za nevěstu, "jsou rodinami používány pro přežití", uvádí organizace Girls Not Brides, která bojuje proti dětským sňatkům.

Podle této organizace některé náboženské skupiny nutí desetileté dívky, aby se provdaly za výrazně starší muže, a tím získaly "duchovního vůdce". Další rodiny ovšem donutí k sňatku samy dívky, které se chtějí po předmanželském sexu vyhnout "hanbě".

Maritsová a její sdružení Vulnerable Underaged People’s Auditorium chtějí skrze vyučování bojových sportů a diskuzí po tréninku posílit sebevědomí vdaných i svobodných nezletilých žen.

Maritsová musela nyní tréniky přerušit kvůli zákazu shromažďování, který Zimbabwe zavedlo minulý týden ve snaze bránit rychlému růstu počtu nakažených koronavirem. Doufá ale, že je obnoví, jakmile uzávěra skončí.

Mladá dívka s tréningy začala v roce 2018, když některé její spolužačky přestaly chodit do školy, protože se vdaly. To byl případ i její nejlepší kamarádky, která se nyní chce do školy vrátit. Její manžel ji ale donutil, aby rezignovala na funkci místopředsedkyně sdružení a na taekwondo přestala chodit.

"Na trénink může přijít jen 15 lidí, protože mám podporu pouze od rodičů," uvádí Maritsová. "Můj otec je drobný zemědělec a má matka je ženou v domácnosti," dodává.

Taekwondo není v Zimbabwe, kde je hodně populární fotbal, moc rozšířeným sportem. V zemi přesto existují lidé, kteří provozují tento sport na profesionální úrovni, a tréninková centra.

Podle organizací na ochranu práv žen se počet dětských sňatků mohl kvůli epidemii covidu-19 zvýšit. Dívky totiž nenavštěvují školy a prohloubila se chudoba.

Navzdory svým omezeným prostředkům se Maritsová věnuje naplno úkolu, který si vybrala. Některé dívky, které navštěvují její tréninky, ale mají, zdá se, poněkud jiné priority. "Musíme se naučit, jak učinit naše manžely šťastné, to je opravdu důležité," tvrdí sedmnáctiletá Privilege Chimombeová. Dívka porodila své první dítě v 13 letech a její manžel ji poté opustil. "S takovými názory musíme bojovat," odpovídá Maritsová. "Je to těžké, ale musí se to dělat."