Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Největší přešlapy historie? Když se šílený cenzor utrhne ze řetězu, zůstává rozum stát!

Noviny, ilutrační foto
Noviny, ilutrační foto
Foto: Pixabay

Cenzura se ráda skrývala za morálními zájmy společnosti. Jenže cenzoři často sklouzli k hledání problémů tam, kde je nikdo neviděl a dodnes nevidí. Přinášíme vám pět příkladů, kdy cenzor ujel více než je zdrávo.

5) Deník Anny Frankové

Zásadní dílo odhalující hrůzy nacismu a holokaustu napsané mladou židovskou dívkou. Přesto však podlehlo cenzuře. Proč? Anna byla nepochybně velmi inteligentní a všímavá mladá slečna. Jenže ve značné části díla si všímá i svého těla, sexuality a svých erotických představ. A to v poválečné době jednoduše nebylo přípustné vydat. Navíc byl cenzorem její vlastní otec, jehož motivy lze chápat.

4) Britští želví hrdinové

V polovině 80. let se světem rozlil jako vlna populární a dnes legendární seriál Želvy Ninja tedy v originále Teenage Mutant Ninja Turtles. Z kreslené zábavy byla většina světa unešená. Tedy až na britského cenzora. Ten povolil vysílání ve Velké Británii až po jistých „drobných“ úpravách. V první řadě vadilo označení ninja. To prý evokovalo násilí! A tak se z želv staly „Teenage Mutant Hero Turtles“ tedy hrdinské želvy. Potom vadily Michelangelovi nunčaky, které jsou v Británii zakázané. Od třetí série má tedy v ostrovním království oranžový bijec vystřelovací hák. Přání cenzora vystříhat ze seriálu všechny akční scény, však již autoři nevyhověli.

3) Psycho kvůli Psychu

Je to možná nejslavnější scéna vraždy všech dob. Krásná nic netušící dívka se jde sprchovat, zatáhne závěs a po chvíli se objeví vrah s nožem…Scénu z filmu Psycho z roku 1960 zná asi každý. Málem se však do filmu nedostala. Proč? Mohlo za to brutální násilí? Kdepak! Záchod! Ve scéně je 45 sekund před vraždou slyšet spláchnutí záchodu, což bylo proti tehdejšímu filmovému kodexu. Scéna proto měla být z rozkazu cenzora vystřižena. Alfred Hitchcock, který film musel kvůli němu již několikrát přestříhat si postavil hlavu a spláchnutí i s brutální scénou mohlo ve filmu zůstat.

2) Album s varováním

I u nás populární Frank Zappa patřil mezi enfant terrible amerického hudebního šoubyznysu. Z každého jeho alba nebo veřejného vystoupení hrozil velký skandál a kontroverze. Nebylo tomu jinak ani kolem jeho alba z roku 1986 Jazz from Hell. Už jen název G-spot Tornado (Tornádo bodu G) pobuřoval mravokárce! A tak řetěz obchodů Fred Meyer označil bez váhání CD varovnou nálepkou upozorňující zákazníky na explicitní text skladeb. Čímž se naprosto zesměšnil. Album bylo totiž instrumentální…

1) Penis George Washingtona

Obraz George Caleb Binghama George Washington překračuje řeku Daleware z roku 1851 je pro Američany stejnou klasikou jako pro nás obrazy z historie Mikoláše Alše. Teprve roku 1999 si všímavý školní inspektor Guy Sims z okresu Muscogee v Georgii všiml, že první prezident a vojevůdce má ve své mužné póze na lodi ztopořený penis! To tak nemohl v zájmu mravní čistoty svěřených dítek nechat tak, jal se štětce s bílou barvou a začal opravovat. Takto se mu podařilo „opravit“ 2300 reprodukcí obrazu v různých učebnicích. Vedle posměchu si vysloužil i obvinění z cenzury minulosti. 

Témata:  cenzura politická satira média Literatura filmy Alfred Hitchcock

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 19:07

Putinova ex-manželka přišla ve Francii o vilu. Kreml zuří

Kreml ve čtvrtek odsoudil rozhodnutí francouzských úřadů zkonfiskovat vilu, která patří současnému partnerovi exmanželky ruského prezidenta Vladimira Putina.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy