Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pětka sportovních podvodů, nad kterými zůstává rozum stát!

Běhání
Běhání
Foto: Pixabay

O sportu se často tvrdí, že učí společnost a samotné sportovce fair-play a slušnému chováni. Jenže touha po vítězství je často větší než slušnost a zásady, a tak sportovci podvádějí. Vybrali jsme pro vás pět nejpodivnějších nečistých snah dosáhnout ve sportu vavřínů vítězů.

5) „Černé ponožky“, 1919

Hned první skandál dokazuje, že profesionální sport měl problémy i před sto lety, a že peníze vládnou. Basebalový tým Chicago White Socks prošel první sezónou po Velké válce jako nůž máslem. Předpokládalo se, že „Bílé ponožky“ ve Světové sérii porazí hladce i své konkurenty Cincinnati Reds. Jenže elitní hráč Chick Gandil se chystal ve 33 letech do sportovního důchodu, a potřeboval něco do začátku v životě mimo stadion. Přemluvil sedm spoluhráčů a zápas prostě pustili a prohráli. Gandil si přišel na 35 000 dolarů (dnes 520 000 USD) a kolegové na 5000 každý. Jejich chyby byly však tak očividné, a chování tak neopatrné, že vše prasklo. Soud muže do vězení sice neposlal, ale osmička „černých ponožek“ už si nikdy nesměla zahrát baseball.

4) „Žena od plotny trhá rekordy v maratonu“, 1980

Bostonský maraton patří k nejprestižnějším událostem v běžeckém sportu. Proto v roce 1980 všechny šokovalo, když věhlasnou událost vyhrála neznámá úřednice z realitní kanceláře kubánského původu Roza Ruizová. A navíc v rekordním čase 2 hodiny 31 minut 56 sekund! Spustilo se vyšetřování. Ruizová se do Bostonu dostala na základě 11. místa v newyorském maratonu. Ukázalo se však, že jeho větší část, „uběhla“ pomocí metra. Stejnou metodu použila i v Bostonu, a na konci maratonu se vynořila z davu diváků. Leč tento svůj pokus poněkud přehnala. V roce 1981 ji bylo vítězství oficiálně s ostudou odebráno.

3) „Na konkurentku s páčidlem“, 1994

Krasobruslařka Nancy Kerriganová byla před olympiádou v Lillehammeru v roce 1994 na kondičním a sportovním vrcholu. Po jednou tréninku v zimní hale v Detroitu k ní přiběhl maskovaný muž a páčidlem ji udeřil přes koleno. Útok šokoval Ameriku a rozjelo se vyšetřování. Za útokem stál exmanžel Tonyi Hardingové, krasobruslařky a konkurentky Kerriganové. Chtěl tak pojistit nominaci své ex na olympiádu. Jak se později ukázalo, Hardingová o všem věděla. Do Norska se nakonec dostaly obě konkurentky. V Lillehammeru nakonec byla útočnice osmá a oběť třetí. Po sportovní spravedlnosti přišla i ta světská. Hardingová byla odsouzena k tříleté podmínce, pokutě 150 000 USD a 500 hodinám veřejně prospěšných prací.

2) „Touha po zlatě zatemňuje mysl“, 2000

Paralympiáda se stala součástí sportovního života a ani jí se nevyhnuly opravdu grandiózní sportovní podvody. Nejostudnější se stal v roce 2000. Turnaj mentálně postižených basketbalistů naprosto suverénně vyhrál tým Španělska. Ten protivníky přehrával o desítky bodů.  V čem bylo tajemství fenomenálních mentálně postižených basketbalistů? Inu v tom, že nebyli mentálně postižení! Po senzačním vítezství se přišlo na to, že v týmu byli z 12 členů jen dva postižení! Zbytek tvořili vysokoškoláci a dokonce inženýři!  Španělsko přišlo o medaili a trenér týmu po vleklém soudním procesu musel v roce 2013 zaplatil pokutu 5000 eur.

1) „Krvácení na přání“, 2009

Ragby je sport tvrdých gentlemanů, kde pro podvody není místo…Chyba lávky! Během zápasu vrcholových týmů, irských Leinster a londýnských Harlequins, se londýnští dostávali často pod tlak. V tu chvíli se harlekýni zhroutili i při nejdrobnější srážce, začali krvácet a hra musela být přerušena. Zvláště okaté bylo krvácení hráče Toma Williamse, který začal plivat krev bez jakékoliv příčiny. Krvavé představení bylo tak okaté, že bylo zahájeno ragbyovým svazem vyšetřování. To zjistilo, že pokaždé, když se harlekýni dostali do problému, někdo z nich prokousl kapsli s umělou krví, a hra musela být přerušena. Záznamy prokázaly, že se tak stalo minimálně ve čtyřech zápasech. Největší hereckou hvězdou krvavého představení, nazvaného médii Bloodgate, byl Williams. Ten dostal roční zákaz, který mu byl po odvolání zkrácen na pouhé čtyři měsíce. Vedle toho byl potrestán ředitel týmu, který nesměl v ragby působit tři roky a fyzioterapeut, který dostal zákaz angažovat se ve sportu na 24 měsíců. Třešničkou na dortu z ostudy byla pokuta 260 000 liber.   

Témata:  sport krimi podvod historie sportovci USA Velká Británie

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 13:40

Mrazivé počasí se v Česku zdrží: Zimní kabáty neodkládejte, přituhne

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek vydal dvě výstrahy před projevy zimního počasí, které jsou očekávány v následujících hodinách a dnech. Na většině území má v noci opět mrznout, na horách pak bude vydatně sněžit.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy