Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vědci objevili nové antibiotikum, pomohla jim v tom umělá inteligence

Léky, ilustrační foto
Léky, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Tým vědců z Massachusettského technologického institutu (MIT) objevil za pomoci umělé inteligence antibiotikum, které nejenže zabírá proti řadě velice rezistentních bakterií, ale činí tak i novým způsobem.

Informoval o tom deník The Guardian. Lék halicin funguje na jiném principu než dosavadní antibiotika, primárně totiž ničí schopnost bakterií uchovávat si energii. Je rovněž první, jenž byl objeven pomocí umělé inteligence, která dokázala prohledat rozsáhlé databáze léčiv.

"Myslím, že je to jedno z nejúčinnějších antibiotik, které bylo dosud objeveno," řekl člen vědeckého týmu MIT James Collins. "Má pozoruhodný záběr proti celé řadě patogenů rezistentních na antibiotika.

A deep-learning model identifies a powerful new drug that can kill many species of antibiotic-resistant bacteria. https://t.co/e8YXkKqikw pic.twitter.com/ClTTPGUpNa

— Massachusetts Institute of Technology (MIT) (@MIT) February 21, 2020

K nálezu nového antibiotika vědci nejprve vyvinuli algoritmus strojového učení, který dokázal určit druhy molekul zabíjejících bakterie. Do databáze vložili informace s vlastnostmi téměř 2500 léčiv a přírodních sloučenin a ke každé rovněž přiřadili poznatek, jak účinně látka dokázala bránit růstu bakterie escherichia coli.

Když se algoritmus "naučil", jaké molekulární vlastnosti dělají dobré antibiotikum, vědci ho aplikovali na databázi dalších 6000 látek, které přicházely v úvahu pro léčení lidských nemocí.

Jonathan Stokes, autor vědecké studie na toto téma, uvedl, že algoritmu trvalo projití databáze a najití potenciálně vhodných antibiotik jen několik málo hodin. Jedno z nich byl právě halicin, který byl původně vyvinut pro léčbu cukrovky, ale nakonec se nedočkal uvedení na trh. Metoda se ukázala být úspěšná i poté, co algoritmus našel 23 potenciálních antibiotik v ještě mnohem rozsáhlejší databázi 107 milionů sloučenin.

"Tím, že tyto pokusy provádí počítač, se dramaticky snižuje čas a náklady na vyhledávání těchto sloučenin," dodal Stokes.

Vědkyně a odbornice na strojové učení Regina Barzilayová uvedla, že její tým se nyní chce zaměřit na algoritmické vyhledávání takových látek, které se omezí na ničení pouze vybraných bakterií a budou tím šetrnější pro zdraví pacientů. V dlouhodobějším výhledu chtějí vědci z MIT pomocí algoritmu objevit zcela nová antibakteriální léčiva.

Témata:  antibiotika léky vědci

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 20:34

Rusko poslalo na Zelenského atentátníka. Sbíral informace

Polská policie ve středu zatkla muže podezřelého, že poskytoval pomoc ruské vojenské rozvědce GRU při plánování možného atentátu na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Tuto informaci zveřejnila polská prokuratura na svém webovém portálu. Podezřelému hrozí až osm let odnětí svobody.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy