reklama

Modrá díra vypadá jako ráj pro potápěče, je obklopena bohatými korály a šumivou tyrkysovou vodou. S 305 metrovou šířkou a 122 metrovou hloubkou je největším oceánským závrtem na světě. Co přesně v ní leží ale dlouho nikdo netušil.

Až do doby, než se skupina vědců vydala na potápěčskou výpravu v ponorce Aquatica Submarines. Miliardář Richard Branson, Fabien Cousteau a badatelka z National Geographic Erika Bergmanová se rozhodli odhalit záhadu jámy, a zjistit, co pod ní leží.

K velkému překvapení zjistili, že jáma je ve skutečnosti jedním z nejhorších míst světa. V hloubce 88 metrů se totiž nachází vrstva sirovodíku, bezbarvého, hořlavého, toxického plynu. Ta obklopuje celou jámu kvůli ní v díře neexistuje žádný život.

"Cokoliv, co se ocitlo v díře, se rozložilo," vysvětlila Bergmanová. Pod sirovodíkovou vrstvou není žádný kyslík, tudíž se vše co v jámě zemře zakonzervuje na dně. Pod vrstvou sirovodíku ale prakticky nelze nic spatřit, všechno světlo je pohlceno silnou chemickou vrstvou.

Prakticky vzato jde o jakousi pozemskou obdobu vesmírné černé díry. Cokoliv do ní vstoupí, už se nikdy neobjeví, a nemůžeme to ani dobře pozorovat. 

Na dně jámy se tak nachází pouze ostatky. A to jak pozůstatky mořského života, tak i lidská těla potápěčů, kteří se přiblížili k vrstvě sirovodíku.