Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak si vedl exprezident Kováč (†86)?: Našel odvahu postavit se Mečiarovi

Michal Kováč, bývalý slovenský prezident
Michal Kováč, bývalý slovenský prezident
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Bratislava - Slovenská média po úmrtí bývalého prezidenta SR Michala Kováče analyzují jeho politiku. Všímají si především sporu s expremiérem Vladimirem Mečiarem.

První slovenský prezident po vzniku státu v roce 1993 Michal Kováč zosobňoval Slovensko progresivní a civilizované, proevropské a prozápadní, napsal dnes list Sme. "Zvolil si odvahu. Zvolil si pravdu a řekl ne bezpráví. Řekl ne v době, kdy bylo pro mnohé jednodušší říct mečiarovské mašinerii ano. Dal zemi naději tehdy, kdy této naděje bylo málo," napsalo Sme na svém webu o Kováčovi.

Podle časopisu .týždeň Kováč v politice dlouho působil jako podřízený úředník, který poslušně vykonává vůli jiných. "Takovým mužem byl až do chvíle, když se vzepřel vůli Vladimíra Mečiara, nejmocnějšího muže ve státě a když svým projevem v parlamentu vyvolal jeho odvolání z funkce a předčasné parlamentní volby," míní časopis.

"Michal Kováč se z nevýrazného politika ve stínu Vladimíra Mečiara jako prezident změnil na symbol odporu proti mečiarismu. První porevoluční slovenský prezident ukázal mnoho osobní odvahy a po té i smíření, slušnosti a pokory," napsal list Denník N.

List Hospodárske noviny na svém webu připomněl, že Kováč se nedožil odsouzení únosců svého syna do Rakouska, ke kterému došlo v roce 1995. Vyšetření případu brání amnestie, které udělil Mečiar.

Deník Pravda uvedl, že Kováč se trvale zapsal do dějin národa coby první prezident samostatného demokratického Slovenska. "Kandidoval sice za Mečiarovo politické hnutí, ale po zvolení parlamentem dal veřejný slib, že bude prezidentem všech občanů," poznamenal deník.

Témata:  Michal Kováč Slovensko Vladimír Mečiar

Aktuálně se děje

19. dubna 2024 14:49

Soud s Trumpem startuje. 12 porotců rozhodne o jeho osudu

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy