Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spor v Německu: Vláda nechce, aby Snowden vypovídal

Německá vlajka
Německá vlajka
Foto: Pixabay

Berlín - Mezi německými politiky se rozhořel spor o bývalého spolupracovníka americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edwarda Snowdena. Vláda i kvůli možnému zhoršení vztahů s USA nechce, aby Snowden vypovídal v Německu. Jeho výslech naopak požadují opoziční Zelení a Levice.

Poslanci vládních německých křesťanských a sociálních demokratů podali stížnost proti rozhodnutí Spolkového soudního dvora ve věci Edwarda Snowdena.

Soud v listopadu rozhodl, že parlamentní vyšetřovací komise zabývající se špionáží NSA v Německu musí schválit žádost, která vyzývá vládu kancléřky Merkelové, aby vytvořila podmínky pro výslech Snowdena v Německu. Konkrétně jde o umožnění vstupu a pobytu a přislíbení ochrany před možným vydáním do Spojených států.

Koaliční CDU/CSU a SPD výslech ale odmítají a rozhodnutí soudu vnímají také jako narušování práv svobodně zvolených poslanců.

Snowden v roce 2013 zveřejnil množství utajovaných informací, které odhalily značný rozsah americké elektronické a telefonní špionáže. Podle serveru WikiLeaks byla terčem odposlechů NSA i kancléřka Angela Merkelová a ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

Témata:  Edward Snowden Německo

Aktuálně se děje

17. dubna 2024 8:33

Nevídané počasí evidují i v zámoří. Mexiko spaluje extrémní vedro

V hlavním městě Mexika naměřili v pondělí rekordně vysoké teploty, které dosahovaly až 34,2 stupňů Celsia, uvedl šéf tamní státní komise pro vodu Germán Martínez Santoyo na sociální síti X.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Srbsko se vzdává Ruska. Přibližuje se k NATO

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.