Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dvě skupiny bojující proti IS se střetli na severu Iráku

Kurdové
Kurdové
Foto: Reprofoto ČT

Bagdád - Syrští Kurdové, kteří si říkají pešmergové z Rojavy a bojují v Iráku proti organizaci Islámský stát (IS), se dnes na severozápadě Iráku střetli s bojovníky z jezídských milic. Obě skupiny přitom bojují i proti Islámskému státu.

Podle agentury Reuters dnešní střety vzbuzují obavy z bratrovražedných konfliktů o moc na severu země, kde vládní jednotky vedou ofenzivu proti IS v jeho poslední významné baště Mosulu.

Pešmergové z Rojavy (Rojava Peshmerga, RP) jsou brigáda asi 5000 syrských Kurdů, které v Iráku vycvičili iráčtí pešmergové, ozbrojené milice tamního autonomního Kurdistánu. Nedávno se přesunuli k syrské hranici, návrat do Sýrie ale odkládají kvůli možným střetům se syrskými kurdskými milicemi YPG.

Dnešní incident nastal poté, co pešmergové vstoupili na území, které ovládají jezídské milice YBS. Ty jsou spřízněné se Stranou kurdských pracujících (PKK), která bojuje v Turecku proti vládě. Pešmergové z RP jsou spojenci iráckých pešmergů z autonomního iráckého Kurdistánu, jehož vláda má dobré vztahy s tureckou vládou.

Boje s teroristickou organizací Islámský stát umožnily Kurdům rozšířit jejich vliv na další území v Iráku a Sýrii, vyvolaly ale také boj o moc mezi jejich jednotlivými frakcemi. Do bojů na severu Sýrie vstoupilo loni Turecko, jehož deklarovaným cílem je poražení teroristů z IS. Netají se ale ani tím, že chce zamezit většímu vlivu Kurdů na severu Sýrie u hranic s Tureckem.

„Je to boj o moc mezi dvěma politickými skupinami, ale obětí jsou jezídové," uvedl jeden z obyvatel oblasti Sindžár, v níž tvoří jezídové většinu. Dodal, že by přece všichni měli bojovat proti teroristům z IS. Jezídové jsou náboženská komunita a jejich etnický původ je některými také vykládán jako kurdský.

Témata:  Kurdové Jezídové Irák

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 19:49

Očkování za 50 let zachránilo přes 150 milionů životů, odhadla WHO

Za uplynulé půlstoletí se díky celosvětovému úsilí v oblasti očkování podařilo zachránit alespoň 154 milionů životů, uvedla ve středu Světová zdravotnická organizace (WHO). Experti zmínili, že největší přínos očkování je patrný u malých dětí. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy