Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Asad chemickými zbraněmi neútočil, tvrdí americký odborník. A pak prstem ukázal na jiného viníka

Bašár Háfiz al-Asad je od roku 2000 prezidentem Sýrie. Jeho otcem je předchozí prezident Háfiz al-Asad.
Bašár Háfiz al-Asad je od roku 2000 prezidentem Sýrie. Jeho otcem je předchozí prezident Háfiz al-Asad.
Foto: presidentassad.net

Washington – Je pravděpodobné, že za chemickým útokem v syrském Chán-Šajchúnu stojí opoziční síly. Bílý dům nemá důkazy o tom, že útočila syrská vojska, tvrdí čestný profesor Massachusettského technologického institutu (MIT) Theodor Postol, jehož slova cituje server International Business Times.

Postol připomíná, že neexistuje žádný konkrétní důkaz spojující syrského prezidenta Bašára Asada s chemickým útokem. „Pečlivě jsem přezkoumal dokument [Bílého domu], a věřím, že může být prokázáno – a to bez pochyb, že tento dokument neposkytuje sebemenší důkaz, že americká vláda má konkrétní poznatky, že vláda Sýrie byla zdrojem chemického útoku,“ uvedl.

„Hlavní důkaz, na který se odvolává Bílý dům, ve skutečnosti svědčí o tom, že útok byl proveden ze země, a ne z letadla", zdůraznil odborník. Bílý dům podle něj špatně vyhodnotil snímky kráteru, kde se nachází část bomby, v níž měl být sarin, a příliš se soustředil na to, aby dokázal, že byl použit nervový plyn. Uvádí, že podle fotografií byla bomba málo poškozena – a to neodpovídá tvrzení, že byla shozena z výšky.

Podle Postola to spíše vypadá, že někdo výbušninu připevnil k bombě se sarinem, která se nacházela na zemi. „Žádná kompetentní analýza by neměla pominout skutečnost, že podezřelá nádoba se sarinem byla zmáčknuta tlakem zvenčí, místo toho, aby v ní explodovala nálož a roztrhla ji zevnitř,“ dodal Postol.

Z této jeho analýzy vyplývá, že mají útok na svědomí zřejmě na svědomí protivládní povstalci, protože to právě oni kontrolují oblast, kde k útoku došlo.

Postol, který v minulosti pracoval jako vědecký konzultant v Pentagonu, odhalil již dříve podobné nesrovnalosti ve zprávách americké rozvědky. Po chemickém útoku v Ghútě 2013 profesor uvedl, že neexistují důkazy o vině Bašára Asada.  Ani OSN nakonec nedospěla k jednoznačnému závěru, že jej provedly Asadovy síly – zároveň ale tuto možnost úplně nevyloučila.

Ve svých posledních zprávách Postol kritizuje to, co označuje za „politizaci“ zjištění zpravodajských služeb. „Všechny tyto vysoce amatérské chyby ukazují, že tato zpráva Bílého domu, stejně jako dřívější zprávy Obamovy administrativy [o Ghúte z roku 2013], nebyly řádně prověřeny zpravodajskými komunitami tak, jak bylo tvrzeno,“ myslí si.

„Pracoval jsem v minulosti se zpravodajskou komunitou a mám vážné obavy z politizace tajných služeb, ke které, zdá se, dochází v poslední době s větší frekvencí - ale vím, že zpravodajská komunita má velmi schopné analytiky. A když by byli tito analytici řádně informováni ohledně tvrzení pocházejících z Bílého domu, nikdy by tento dokument neschválili,“ dodal.

Témata:  Sýrie Bašár Asad USA plynový útok v syrském Idlibu

Aktuálně se děje

19. dubna 2024 8:44

Izrael v noci zaútočil na Írán, tvrdí tisk

Izrael v noci na pátek zaútočil na Írán. Uvedla to americká média s tím, že jde o odvetu za jeho víkendový útok.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Hamás - zkratka pro Hnutí islámského odporu

Příměří s Hamásem se vzdaluje? Hnutí zvažuje stěhování z Kataru

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.