Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

I přes oslabení může srbská strana SNS vládnout sama

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Bělehrad - Srbská pokroková strana (SNS) premiéra Aleksandara Vučiče si udržela ve 250členné Národní skupštině absolutní většinu. Oproti minulému volebnímu období je ale slabší o 27 zákonodárců.

Vyplývá to z konečných výsledků dubnových předčasných voleb, které dnes zveřejnila Republiková volební komise (RIK).

I když SNS (přesněji kandidátní listina "Aleksandar Vučić - Srbsko vítězí", kterou strana kolem sebe vytvořila) má nadále v zákonodárném sboru dominantní postavení a může vládnout sama, patrným výsledkem voleb je posílení opozice.

Vučić už dal najevo, že chce vytvořit koaliční vládu. Složení nového kabinetu je rozhodnut oznámit do 8. června. Jako nejpříhodnější partner se zdá znovu být Socialistická strana Srbska (SPS) dosavadního vicepremiéra Ivici Dačiče, která bude mít 29 poslanců. Premiér dal ale v předvolební kampani najevo, že sice se socialisty by do koalice opět šel, ale ne když je dál povede Dačić.

Jako možný koaliční partner SNS se trochu překvapivě přihlásil ultranacionalista Vojislav Šešelj, kterého haagský tribunál v březnu zprostil obžaloby z válečných zločinů a jehož Srbská radikální strana (SRS) se ziskem 22 křesel vrací do parlamentu po čtyřleté přestávce. Vučić - který dříve k radikálům patřil, ale v roce 2008 se s nimi rozešel a nabral proevropský kurs - tuto nabídku už rozhodně odmítl.

Nacionalistickou opozici v nynějším volebním období posílí třinácti poslanci i koalice Dveře - DSS. Do sněmovny se dostala až díky opakovaným volbám v 15 volebních střediscích.

Témata:  Srbsko Aleksandr Vučič

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 14:14

Feri neuspěl s odvoláním, tříletý trest vězení za znásilnění platí

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy