Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Výsledky summitu EU-Turecko jsou rozporuplné. Mluví se i o vydírání

Angela Merkelová, německá kancléřka
Angela Merkelová, německá kancléřka
Foto: Vláda.cz

Berlín - Výsledky včerejšího speciálního summitu EU-Turecko o řešení uprchlické krize jsou rozporuplné. Zatímco němečtí a rakouští politici hovoří o kroku správným směrem, komentátoři jsou daleko skeptičtější. Německá humanitární organizace Pro Asyl návrh kritizovala.

Šéf poslanců německé konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové Volker Kauder v televizi ARD označil závěry summitu za důležitý krok k řešení uprchlické krize. "Nyní musí přijít řešení, které se bude zabývat celým problémem, včetně jeho kořenů," řekl. Zdůraznil přitom, že Turecko je pro dlouhodobé snížení počtu přicházejících uprchlíků klíčová země a bez spolupráce s ním se nedá očekávat úspěch. "Přesto ale nelze očekávat, že splníme všechna přání Turecka," podotkl.

Předseda německé opoziční Levice Bernd Riexinger mluvil dokonce o vydírání ze strany Turecka.

Rakouský kancléř Werner Faymann v rozhlasové stanici Ö1 řekl, že se EU přihlásila k obsahu dohody, kterou bude třeba ještě dopracovat.

"V současnosti lze jen těžko věřit, že bude skutečně zcela naplněno všech 72 podmínek, které Turecko na dohodu navázalo, a že by s nimi byl srozuměn Evropský parlament," napsal deník Süddeutsche Zeitung. Podle něj jsou dobré důvody k tomu, že vyjednávání o vstupu Turecka do EU "jsou u ledu". "Výsledky tohoto summitu by ale mohly znamenat začátek ožehavé, ale nevyhnutelné spolupráce s Tureckem," uvedl list.

Rakouský deník Der Standard označil dlouhý seznam požadavků Turecka za důsledek chybné politiky kancléřky Merkelové. "Zřetelně se ukázalo, jaká to byla od Merkelové chyba vsadit všechno na turecké řešení. Prezident (Recep Tayyip) Erdogan může věřit, že si může dovolit všechno. A Evropané k tomu mlčí," napsal deník.

Kriticky se k závěrům summitu postavila také německá humanitární organizace Pro Asyl. Vadí jí zejména navrhovaný systém vracení běženců, kteří nelegálně dopluli na řecké ostrovy, do Turecka a následné vyzvedávání Syřanů z Turecka a jejich rozdělování v EU. "Mezi uprchlíky nejsou jen Syřané. Není možné takto štvát Syřany proti ostatním uprchlickým skupinám, jako jsou třeba Afghánci a Iráčané," řekl šéf organizace Günter Burkhard.

Témata:  EU Turecko uprchlíci Angela Merkelová

Aktuálně se děje

19. dubna 2024 14:49

Soud s Trumpem startuje. 12 porotců rozhodne o jeho osudu

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy