Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Australský vicepremiér má problém kvůli dvojímu občanství. Nevěděl jsem to, tvrdí

Austrálie
Austrálie
Foto: Pixabay

Canberra - Podle australských zákonů se občané s dvojím občanstvím nemohou ucházet o volené funkce. Vicepremiér Barnaby Joyce má přitom také novozélandské občanství, ve funkci však prozatím zůstane.

Kvůli zmíněnému zákonu v červenci rezignovali dva senátoři a další dva čekají, jak o jejich případech rozhodne nejvyšší soud. Ten bude posuzovat i případ Joyce, který je rovněž členem parlamentu a má občanství Nového Zélandu po předcích.

Novozélandské úřady potvrdily, že podle tamního zákona získává dítě narozené občanovi Nového Zélandu automaticky také toto občanství.

Joyce přiznal, že ho minulý týden kontaktoval úřad vysokého komisaře Nového Zélandu a sdělil mu, že je novozélandským občanem po předcích. "Nemusím říkat, že mne to šokovalo. Mí rodiče ani já jsme nikdy neměli důvod domnívat se, že bych mohl být občanem jiné země," sdělil dnes Joyce v parlamentu.

Australský státní prokurátor ho prý ujistil, že v jeho případě není porušena ústava. Podle právních odborníků příslušný článek ústavy sice říká, že osoba s dvojím občanstvím nemůže kandidovat do parlamentu, avšak z formulace není jasné, jak tento článek vykládat v případu zděděného občaství.

Vláda premiéra Malcolma Turnbulla má v Poslanecké sněmovně nyní převahu jediného hlasu. Joyceovo odstoupení by si vyžádalo doplňující volbu.

Témata:  Austrálie Nový Zéland Malcolm Turnbull

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:36

Tusk apeluje: Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu války na Ukrajině

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy