Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Škrty pro Turecko? Evropská komise řeší, jak jim snížit finanční podporu

Jean-Claude Juncker
Jean-Claude Juncker
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Brusel - Evropská komise se začne zabývat možnostmi, jak snížit finanční pomoc, která nyní putuje do Turecka v souvislosti s jednáními o vstupu země do EU. Německá kancléřka Angela Merkelová označila stav lidských práv v Turecku za nepřijatelný, zdůraznila ovšem také, že dialog s Ankarou by měl pokračovat.

"Otázkou vztahů s Tureckem jsme se zabývali důkladně, byla to velmi dobrá diskuse," řekl novinářům v noci na dnešek při odchodu z jednání předseda rakouské vlády Christian Kern. Vztahy s Tureckem, které je pro EU klíčové kvůli zvládání migrační krize, řešili šéfové států a vlád bloku při čtvrteční pracovní večeři.

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes po poledni připomněl, že třetina peněz z předvstupní podpory Turecka je používána na "úctyhodné účely" například na podporu občanské společnosti, práv dětí a na posilování vlády práva v zemi.

Je tedy podle něj možné tímto směrem přesunout finance z jiných částí podpory. "Nejspíš tedy zvýšíme fondy, které míří tímto směrem," uvedl. Juncker také připomněl, že Evropský parlament žádá přesun velké části těchto peněz přímo do evropské rozpočtové rezervy.

Poté, co dohoda o migraci dala diskusím s Tureckem novou dynamiku, zchladil vzájemné vztahy loňský pokus o vojenský puč v zemi a především následný posun vlády v Ankaře k autoritářskému režimu. V Německu, jehož několik občanů bylo v Turecku zatčeno, se věc stala také součástí domácí politické kampaně v nedávných parlamentních volbách.

Témata:  EU Turecko Jean-Claude Juncker

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 12:54

Babiš sepsul migrační pakt EU. Fialu a Rakušana obvinil ze zrady na Česku

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy