Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Islámský stát ztrácí území, díky tomu mu rapidně schází finance

Islámský stát
Islámský stát
Foto: vice.com

Washington - Teroristická organizace Islámský stát (IS) si proti sobě poštvala již většinu západního světa. Na své útoky a operace ale potřebuje velké množství financí, které jí, jak poukazuje server CNN, pomalu dochází.

Ztráta území, ztráta peněz

„V roce 2015 IS přišel o 40 % území, které ovládal v Iráku. Ztratil i části severovýchodní Sýrie, které mají jak ornou půdu, tak ropu," uvádí server. Ztráty území pro teroristickou organizaci nutně znamenají i ztrátu příjmů a cenných zdrojů.

Jejich finance poškodila i smrt několika jejich vedoucích správců financí, bombardování jejich skladů peněz i ztížení obchodu přes Turecko.

IS přitom podle serveru nutně peníze potřebuje, jelikož alespoň dle odhadů pod jeho vládou žije 4 až 5 milionů lidí.

Podle serveru zpočátku IS měl značné finanční rezervy. I před zabráním území v roce 2014 vlastnil podle studie Rand Corporation aktiva v hodnotě 875 milionů dolarů a během následného obsazování území získal podle amerických odhadů ze zabrání iráckých bank jmění v hodnotě mezi 500 miliony a 1 miliardou amerických dolarů.

Peněz z ropy také ubylo

Ještě před rokem by tak majetek IS mohl podle serveru čítat okolo 1,5 miliardy amerických dolarů. Velká část z toho ale byla zřejmě použita na vedení války, ale také na uživení svých obyvatel.

„IS musí poskytovat základní sociální služby, zdravotní péči, vodu a elektřinu, udržovat cesty a odpadní systémy. Musí platit mzdy – obzvláště poté, co irácká vláda v září minulého roku rozhodla, že nebude platit státní zaměstnance v oblastech ovládaných IS," uvádí server.

IS také přišlo o velkou část svých příjmů z prodeje ropy poté, co anti-IS koalice na podzim minulého roku v rámci operace Tidal Wave II zaútočila na ropnou infrastrukturu IS. Podle některých zdrojů mohlo dojít k poklesu produkce až o 60 %.

Snížení produkce ropy navíc vedlo ke zvýšení její ceny a menší konkurenceschopnosti. IS zároveň musel omezit vlastní spotřebu nafty.Server ale upozorňuje, že syrský režim i nadále od IS ropu kupuje, a to i navzdory faktu, že proti sobě obě strany bojují.

IS musí šetřit

Ztráta území a zamezení získávání nového také podle serveru pro IS znamená menší příjmy z drancování a prodeje otroků, které podle několika studií tvořily až 40 % příjmů skupiny. „Zkonfiskovat majetek, vykrást banku nebo prodat rukojmí jde jen jednou," poukazuje server.

Další finance se pak IS snaží získat na daních, včetně takzvaného „poplatku z pokání", který musí platit křesťané za svůj život.

Jak ale lidé z území ovládaného IS utíkají, zmenšuje se i počet lidí schopných daně a poplatky platit. Díky turecké razii na ilegální obchod s IS se navíc ekonomika IS stala ještě izolovanější než dříve.

IS tak musí šetřit – například na platech pro své bojovníky a úředníky nebo omezením používání automobilů mimo bojové mise.

Témata:  Islámský stát terorismus finance

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:05

Fiala potvrdil, že slovenská sbírka pomůže k nákupu munice pro Ukrajinu

Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Po skončení mimořádného unijního summitu to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy