reklama

Saúdské Arabky dostaly vůbec poprvé možnost zhlédnout zápas přímo na místě, dosud byl ženám vstup na stadion v rámci sportovních utkání zakázán. Království začalo po nástupu nového korunního prince Muhammada bin Salmána zavádět společenské reformy a letos povolí ženám také řídit auto.

Ženy vstupovaly na stadion branami určenými pro rodiny a staré osoby už tři hodiny před začátkem utkání. Musely projít kontrolou a pak se usadily v řadách určeným ženám a rodinám. Mnohé z žen měly přes abáje přehozeny zelené šály s emblémem místního klubu Al-Ahlí.

Sekce stadionu určená rodinám je oddělená od sedadel pro muže a poskytuje také zázemí v podobě restaurací, kiosků s občerstvením a také modliteben a míst určených pro dětské hry.

„Líbí se mi to, ten stadion je tak velký, nečekala jsem, že to bude takové. Je to úplně něco jiného, než když hru svého klubu sleduji v televizi," řekla patnáctiletá Visam, která přišla na stadion. Možnost být na zápase je podle ní neuvěřitelná zkušenost.

Muž, který se představil jako Ahmad, přivedl syna a dvě dcery. Řekl, že chtěl, aby děti zažily zápas „naživo" a ne v televizi. Další příležitost přijít na fotbalový zápas budou mít Saúdské Arabky už v sobotu v Rijádu a příští týden pak v Dammámu na západě země.

První výjimku učinila pro ženy Saúdská Arábie loni v září, když jim umožnila přijít s rodinami na stadion v Rijádu na program oslav národního svátku. Žena, která se chtěla v roce 2015 dostat v Džiddě na stadion na fotbal, byla zatčena. Policie tehdy tvrdila, že přišla v pánských kalhotách, čepici a s brýlemi na očích s nadějí, že zůstane nepoznána.