Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Extremisté z Německa a Čech oslavují narozeniny Hitlera. Město se stalo nejstřeženějším místem v Německu

Německá policie
Německá policie
Foto: Pixabay

Ostritz (Německo) - Několik policistů na metr čtvereční je možné napočítat v částech východoněmecké obce Ostritz. Jindy poklidné městečko se tento víkend kvůli rozsáhlému festivalu neonacistů, kteří si připomínají výročí narození nacistického vůdce Adolfa Hitlera, proměnilo ve zřejmě nejstřeženější místo v Německu.

Městečka Ostritz ležícího na hranicích s Polskem a jen pár kilometrů od severu Čech by si za normálních okolností málokdo všiml. Pár zdejších ulic lemují převážně dvoupodlažní domky s upravenými zahrádkami, které se ničím neliší od desítek podobných saských obcí v okolí.

Tento víkend se ale Ostritz změnil, čehož si projíždějící všimnou nejpozději při vjezdu do obce. Všechny příjezdové cesty do místa s 2300 obyvateli hlídá několik policejních aut a řada policistů, kteří prohlížejí projíždějící vozy. Kdo se dostane přes první kontrolu, zjistí, že po celé obci, v níž je množství dopravních uzavírek, je rozmístěna spousta dalších strážců zákona. Někteří z nich se pohybují pěšky, další jsou na koních nebo hlídkují na břehu Nisy, zatímco nad nimi krouží policejní vrtulník.

Zřejmě největší manévry saské policie za posledních deset let vyvolal neonacistický festival Schild und Schwert (štít a meč), zkráceně SS, při němž se pravicoví radikálové sešli v areálu zdejšího hotelu Neisseblick. Právě zde je přítomnost policistů zdaleka největší. Jen naproti vjezdu do hotelu parkovalo v pátek večer přes 20 policejných dodávek, před nimiž hlídkovaly desítky policistů. Další desítky byly připravené v záloze hned za rohem.

Účastnici festivalu, který se nese v duchu tvrdé hudby, bojových sportů a tetování, se do prostorů hotelu mohou dostat jen úzkým koridorem lemovaným bezpečnostními bariérami. Ti, kteří přijíždějí vlakem přes Polsko, se za hraničním mostkem musí podrobit přísné osobní kontrole, než jsou vpuštěni do areálu, do něhož není zvenčí vidět. Muže v krátkém sestřihu a černých tričkách oslavujících árijce nebo připomínající německé oběti druhé světové války, je tak možné zahlédnout vždy jen na chvilku, když dovnitř vjíždí další účastníci.

Policie dnes na rozsáhlém neonacistickém festivalu ve východoněmecké obci Ostritz zabavila trička, plakáty a transparenty se zakázanými nápisy. Pravidelně také kontroluje, jestli na 750 účastníků akce dodržuje soudem nařízený zákaz požívání alkoholu. Zatím se dvoudenní festival, během nějž si pravicoví extremisté připomínají narozeniny nacistického vůdce Adolfa Hitlera, obešel bez větších problémů; zřejmě i díky přítomnosti zhruba 1000 policistů.

Někteří pořadatelé akce v malém městečku, které leží na hranicích s Polskem a nedaleko severu Čech, nosili černá trička s nápisem "bezpečnostní služba árijské bratrstvo" s obrázkem dvojice zkřížených granátů. Státní zastupitelství v nedalekém Zhořelci dospělo k tomu, že tato trička i podobné plakáty nápadně připomínající znak jedné z divizí Waffen-SS porušují zákon. Z rozhodnutí soudu je proto policisté zabavili, o čemž informovali na twitteru. Zároveň začalo vyšetřování osob, které trička nosily.

Své politické přesvědčení rozhodně nezastírají ani ostatní účastníci akce nazvané Schild und Schwert (štít a meč), zkráceně SS. Někteří z nich nosí trička s nápisy jako "Adolf byl nejlepší" nebo "Já (miluji) HTLR". Zatím jich do města s 2300 obyvateli podle odhadu úřadů dorazilo asi 750. Jsou mezi nimi i neonacisté z Rakouska, Švýcarska, Česka nebo Polska.

Proti radikálům, kteří jsou většinou schováni v soukromém hotelovém areálu, druhým dnem protestují obyvatelé obce i lidé z okolí. Celkově jde o stovky osob. Jasné podpory se jim dostalo i od politiků prakticky ze všech stran. Že setkání neonacistů odmítají, dali dnes při společné tiskové konferenci najevo konzervativci, sociální demokraté, zelení i zástupce Levice. Chyběl jen reprezentant protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD), který se bez udání důvodu nedostavil.

Témata:  Německo Adolf Hitler

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 13:46

Černochová vymění šéfa Vojenského zpravodajství. Bude jím Bartovský

Vláda ve středu na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) odsouhlasila jmenování brigádního generála Petra Bartovského ředitelem Vojenského zpravodajství (VZ). Po úterním projednání na plénu sněmovního obranného výboru tak byly splněny zákonné podmínky pro jeho jmenování.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy