Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Objev, který mění chápání pravěku? Člověk přišel do Asie dříve, než se myslelo

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Peking - Dosud platil za nejstarší lidskou stopu mimo africký kontinent nález ostatků na gruzínské lokalitě Dmanisi, jejichž stáří se odhaduje na 1,8 milionu let. Vědci však nově objevili kamenné nástroje v Číně, které jsou staré 2,12 milionů let.

Kamenné nástroje nalezl vědecký tým pod vedením Čao-jü Čua z čínské akademie věd v provincii Šen-si na jihu čínské sprašové plošiny. Objev prodlužuje nejméně o 270 tisíc let přítomnost člověka na asijském kontinentě. Vyplývá to ze studie zveřejněné časopisem Nature. 

"Dokazuje to, že hominidé odešli z Afriky dříve, než naznačoval nález z Dmanisi," řekl agentuře AFP Robin Dennell z archeologického oddělení Exeterské univerzity.

Nalezené kameny byly úmyslně opracované. "Sloužily k výrobě ostrých úlomků, jimiž se dalo řezat, nebo sekat," vysvětlil Dennell.

Témata:  pravěk Čína archeologie

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 13:46

Černochová vymění šéfa Vojenského zpravodajství. Bude jím Bartovský

Vláda ve středu na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) odsouhlasila jmenování brigádního generála Petra Bartovského ředitelem Vojenského zpravodajství (VZ). Po úterním projednání na plénu sněmovního obranného výboru tak byly splněny zákonné podmínky pro jeho jmenování.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy