reklama

"Brzy budeme mít potřebný počet těchto stíhaček, které budou k dispozici našemu letectvu," prohlásil dnes íránský ministr obrany Amír Hátámí na slavnostním ceremoniálu, který přenášela televize. Stíhačky Kousar podle íránských zdrojů mohou nést různé zbraně a dají se použít při krátkých misích.

Oznámení Teheránu přišlo den poté, co Washington v pátek potvrdil, že o půlnoci na pondělí vstoupí v platnost druhá série amerických sankcí proti Íránu, která se kromě energetického sektoru bude týkat také lodní dopravy a bankovnictví.

Západní experti zpochybňují schopnost Iránu zkonstruovat vlastní stíhačku. Íránské letectvo využívá zejména zastaralé stroje amerického, ruského a čínského původu. Od roku 2007 vyrábí Irán bojový letoun Sákih, který je ale podle západních expertů kopií americké stíhačky Northrop F-5 ze 70. let minulého století.

V roce 2013 Teherán oznámil, že vyvinul vlastní bojový letoun, který označil Káhir-313. Někteří experti tehdy zpochybnili, že by Írán byl schopný zkonstruovat stoprocentně vlastní stíhačku. Loni zveřejnil Teherán video se stíhačkou Káhir-313, jak roluje po ranveji.

Írán pomáhá v občanské válce v Sýrii tamnímu prezidentovi Bašáru Asadovi. Poslal tam tisíce svých vojáků i zbraně, ale při leteckých operacích se musí spolehnout na dalšího Asadova spojence Rusko.