Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pakt o migraci v troskách? Šestá země EU odmítá dokument podepsat

Sídlo Evropského parlamentu
Sídlo Evropského parlamentu
Foto: Pixabay

Bulharsko se dnes stalo šestou zemí Evropské unie, jejíž vrcholní představitelé se staví odmítavě ke globálnímu paktu OSN o migraci. Lídři bulharských vládních stran se podle webu novinite.com shodli na tom, že dokument ohrožuje národní zájmy. Nezávazná dohoda schválená v červenci všemi zeměmi OSN kromě Spojených států má být přijata na prosincové ministerské schůzce v marockém městě Marrákeš. Výhrady k ní má i český premiér Andrej Babiš.

"Bulharsko se nepřidá ke globálnímu paktu OSN o migraci, takový bude postoj bulharské vlády," citovala agentura Reuters místopředsedu nejsilnější vládní strany Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) Cvetana Cvetanova. Lídr GERB v bulharském parlamentu to oznámil po zasedání koaliční rady. GERB vládne společně s protiimigrační stranou Jednotní vlastenci, která migrační pakt OSN ostře kritizuje.

#Bulgaria has become the next EU country after Hungary, Austria, Poland, the Czech Republic and Croatia to signal that it will not sign the UN global migration agreement.https://t.co/oNLfSN048M

— Oh boy what a shot (@ohboywhatashot) 12. listopadu 2018

Globální pakt o migraci má zlepšit mezinárodní řešení uprchlické problematiky, jeho cílem je podpora bezpečné, řízené a legální migrace a snížení počtu případů pašování lidí a obchodování s lidmi. Dohoda se zabývá mimo jiné tím, proč lidé migrují, jak migranty chránit, jak je v nových zemích integrovat nebo jak umožnit jejich návrat domů. Jednání o globální dohodě vyvolala evropská migrační krize, během níž přišlo do Evropy nejvíce přistěhovalců od druhé světové války.

Už loni přípravy dokumentu opustily USA, neboť je prý neslučitelný s jejich migrační politikou. Vlády Maďarska a Rakouska pak letos v červenci, respektive na konci října oznámily, že se v Marrákeši k dohodě nepřipojí. Podle těchto zemí pakt smazává rozdíly mezi legálním a nelegálním přistěhovalectvím.

S tímto pohledem se ztotožňuje také premiér Babiš a česká vláda by měla oficiálně účast na globálním paktu odmítnout ve středu. Podle webu EURACTIV tento krok zvažuje také Polsko, zatímco chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová řekla, že "marrákešskou dohodu" nepodepíše, ačkoli chorvatská vláda je zatím podle všeho ochotna tak učinit.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes v projevu v Berlíně volal po jednotné pozici EU v migraci i dalších otázkách. "Jestliže jedna, dvě nebo tři země odejdou od migračního paktu OSN, pak jako EU nedokážeme hájit vlastní zájmy," řekl.

Témata:  Bulharsko migrace EU

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:05

Fiala potvrdil, že slovenská sbírka pomůže k nákupu munice pro Ukrajinu

Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Po skončení mimořádného unijního summitu to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy