Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Britští poslanci zamítli dohodu Mayové o brexitu

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Britští poslanci dnes podle očekávání odmítli dohodu o vystoupení Spojeného království z Evropské unie, kterou se sedmadvacítkou dojednala premiérka Theresa Mayová. Dohodu podpořilo podle agentury Reuters 202 zákonodárců, proti bylo 432. Opoziční labouristé vzápětí oznámili, že podali návrh na vyslovení nedůvěry vládě. Debatovat a hlasovat o něm budou poslanci už ve středu večer. Británie má unii opustit 29. března, tedy za 73 dní.

"Dnešní hlasování nám neříká nic o tom, co si tato sněmovna přeje," konstatovala Mayová po přesvědčivé porážce o více než 200 hlasů. "Neříká nic o tom, jak, nebo zda vůbec hodlá ctít rozhodnutí Britů" v referendu z roku 2016, dodala.

Mayová řekla, že nejdříve je potřeba potvrdit, zda má její vláda stále důvěru Dolní sněmovny. Předpokládá, že ano, umožní nicméně, aby se ve středu poslanci vyjádřili k opozičnímu návrhu o vyslovení nedůvěry.

Jak středeční hlasování o nedůvěře kabinetu dopadne, není zcela jisté. Poslanci ze severoirské strany DUP, kteří menšinovou vládu Mayové podporují, totiž už dříve avizovali, že sice dnes budou hlasovat proti brexitové dohodě, ale po hlasování samém potvrdili, že vládu při hlasování o nedůvěře podpoří.

Pokud by přece jen kabinet padl a nepodařilo se sestavit do dvou týdnů jiný, byly by vypsány předčasné volby.

Pakliže vláda hlasování ustojí, bude prý Mayová "v konstruktivním duchu" jednat se svými kolegy i se zástupci parlamentní opozice. Vzhledem k naléhavosti problému je podle premiérky nutné soustředit se pouze na skutečně proveditelné varianty. Vláda se prý bude řídit dříve schváleným pozměňovacím návrhem, podle kterého má návrh o dalším postupu předložit do pondělka.

Kromě toho ale Mayová příliš nenaznačila, kam chce nyní proces britského odchodu z EU směřovat. Rovněž nezmínila odklad termínu brexitu, který je podle řady komentátorů v tomto okamžiku pro uskutečnění spořádaného odchodu nutností. Premiérka pouze uvedla, že je potřeba ukončit nejistotu a že "nejlepší cestou vpřed je odejít spořádaným způsobem s dobrou dohodou".

Konzervativní předsedkyně vlády by teď měla na základě nedávno schváleného dodatku zákona představit v Dolní sněmovně do tří zasedacích dnů takzvaný "plán B", tedy přijít do pondělí 21. ledna s návrhem na další postup ohledně odchodu země z EU. Alternativami jsou odložení brexitu, předčasné volby, druhé referendum o vystoupení, ale i neřízený brexit bez dohody.

Hlavním sporným bodem dohody s EU je takzvaná irská pojistka, tedy záložní řešení, které by mělo zabránit vzniku přísného režimu na hranici britského Severního Irska a Irské republiky. To vadí řadě britských zákonodárců, podle kterých by aktivace pojistky znamenala dlouhodobé připoutání Británie k unijním strukturám.

Jasné odmítnutí dohody o brexitu v britské sněmovně zvýšilo riziko odchodu Británie z EU bez společného ujednání. V prohlášení to uvedl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Unie podle něj výsledku lituje a vybízí britskou stranu, aby co nejdříve vyjasnila své úmysly.

"Pokud dohoda není možná a nikdo nechce odchod bez dohody, tak kdo bude mít konečně odvahu říci, jaké je jediné pozitivní řešení," otázal se v bezprostřední reakci na twitteru Donald Tusk, který předsedá vrcholným schůzkám unie.

Témata:  Brexit Parlament Velké Británie Jeremy Corbyn

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:05

Fiala potvrdil, že slovenská sbírka pomůže k nákupu munice pro Ukrajinu

Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Po skončení mimořádného unijního summitu to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy