Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zpráva FBI o vlivu Ruska na americké volby je venku!

Vladimir Putin a Donald Trump
Vladimir Putin a Donald Trump
Foto: kremlin.ru

Po téměř dvou letech v pátek skončilo ostře sledované vyšetřování údajných vazeb amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho volebního štábu na Rusko. Kauza však rozhodně není u konce.

Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller v pátek předal své závěry ministru spravedlnosti USA Williamu Barrovi, který má nyní v moci další osud těchto potenciálně výbušných informací. Kongresmani volají po jejich zveřejnění, k tomu však nemusí nikdy dojít.

Vyšetřování možného ruského vměšování do prezidentských voleb bylo od svého počátku v květnu 2017 považováno za velkou hrozbu pro Trumpův politický osud. Do této chvíle bylo v důsledku práce Muellerova týmu obžalováno 34 osob a tři organizace, přičemž už padlo i pět odsuzujících verdiktů. Trump i Moskva veškerá obvinění ze spiknutí s cílem ovlivnit prezidentské volby v roce 2016 odmítají.

Dlouho očekávané závěry vyšetřování má nyní v rukách mnistr spravedlnosti Barr, který je zároveň generálním prokurátorem. Tomu ale musel Mueller předložit pouze vysvětlení svých rozhodnutí o stíhání či nestíhání zapojených osob. Podle zdrojů agentury AP a televize CNN zvláštní vyšetřovatel nedoporučuje nikoho dalšího obvinit.

Barr dříve avizoval, že závěry vyšetřování zpracuje do dvou vlastních zpráv, z nichž jednu dostanou američtí zákonodárci, druhá bude určena pro veřejnost. Kompletní obsah Muellerovy zprávy by se při tom k běžným občanům vůbec nemusel dostat.

"Zprávu zkoumám a předpokládám, že už tento víkend bych mohl být v pozici, abych s vámi konzultoval hlavní závěry zvláštního vyšetřovatele," napsal Barr v dopise šéfům právních výborů americké Sněmovny reprezentantů a Senátu. Agentura Reuters následně s odvoláním na vysoce postavenou osobu na ministerstvu spravedlnosti informovala, že hlavní závěry Muellerova vyšetřování budou zveřejněny v momentě, kdy budou předloženy Kongresu.

Vyšetřovatel Mueller se zodpovídá pouze ministerstvu spravedlnosti, nikoli například Bílému domu. Není tudíž jasné, za jakých okolností by se k jeho zjištěním mohl dostat prezident Trump nebo jeho právníci. Generální prokurátor během výpovědí v Senátu před nástupem do funkce slíbil, že neumožní jakékoli zásahy Bílého domu do vyšetřování.

Trumpovi právníci uvedli, že je informace o předání zprávy generálnímu prokurátorovi "potěšila" a že o "následných vhodných krocích" rozhodne Barr. Prezident Trump tento týden prohlásil, že nemá nic proti tomu, aby se americká veřejnost s obsahem zprávy zvláštního vyšetřovatele seznámila. "Ať je to venku, ať to lidé vidí... uvidíme, co se stane," řekl.

Po zveřejnění dokumentu nyní volají představitelé republikánů i demokratů. Podle republikánského senátora Chucka Grassleyho je to nutné, "aby se konečně skoncovalo se spekulacemi a narážkami, které se nad touto vládou vznáší od samého počátku".

Za nezbytné označili zveřejnění závěrů i demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a šéf senátních demokratů Chuck Schumer. Předseda výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb Adam Schiff v rozhovoru se CNN řekl, že jeho výbor Muellera nebo další předvolá, pokud to bude nutné pro obdržení klíčových informací.

Témata:  Donald Trump USA Rusko

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 19:07

Putinova ex-manželka přišla ve Francii o vilu. Kreml zuří

Kreml ve čtvrtek odsoudil rozhodnutí francouzských úřadů zkonfiskovat vilu, která patří současnému partnerovi exmanželky ruského prezidenta Vladimira Putina.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy